Nedavno je Bečki zoološki vrt Šenbrun obeležio 20 godina saradnje u zajedničkom uzgajanju velikih panda sa kineskim partnerima.
Velike pande Jang Jang i Long Hui su došle u Šenbrun 2003. godine. Njihovo prvo mladunče se rodilo 2007. godine i to je bila prva panda u Evropi koja je začeta prirodnim putem. Još dva mladunca su usledila 2010. i 2013. godine. Jang Jang je 2016. godine izazvala senzaciju kada je na svet donela blizance i prvi put bez ljudske pomoći odgajila dva mladunca.
U skladu sa ugovorom koji je Bečki zoološki vrt potpisao sa kineskom organizacijom „China Wildlife Conservation Association“ svih pet mladunaca je nakon dve godine vraćeno u Kinu, njihovo prirodno stanište. U divljini se broj velikih panda od 1980. godine povećao sa 1.100 na 1.900 životinja. Deo saradnje između Austrije i Kine obuhvata i naučnu razmenu. Stručnjaci iz oblasti zaštite prirode i vrsta su pohađali seminare koji su se održavali naizmenično u Austriji i Kini.
Važan stub saradnje predstavljaju i bazna istraživanja. U Šenbrunu je između ostalog otkriveno da bi pande bile u stanju da se razlikuju na osnovu šara na licu i da su u potpunosti odrasle sa šest godina. „Saradnja na projektu sa pandama je od posebnog značaja za zoološki vrt i ponosni smo što možemo da doprinesemo zaštiti i očuvanju ove životinjske vrste“, izjavio je direktor zoovrta Štefan Hering-Hagenbek.