Hrvati strahuju zbog PDV: Gube 200 hotela i 80.000 kreveta

12. Februar 2018
Hrvati strahuju zbog PDV: Gube 200 hotela i 80.000 kreveta

Ukoliko u Hrvatskoj PDV u turizmu ostane kao do sada, najviši na Mediteranu, ta zemlja će do 2030. godine propustiti 2,5 milijardi evra potencijalnih investicija, piše "Večernji list".

PDV u turizmu je 13 odsto na smeštaj i usluge pansiona, a čak 25 odsto na ugostiteljstvo. Domaći turizam ostaće time zakinut za 200 hotela i 80.000 kreveta, prenosi list.

Kratkoročno, do 2021. neće biti sagrađeno 11.000 kvalitetnih soba, u turizmu će biti 8.500 novozaposlenih manje nego da se smanjenjem PDV-a toj delatnosti omogući da "razmaše krila", a minus u bruto dodanoj vrednosti procenjuje se na 7,7 milijardi kuna.

Studija je, prenosi list, pokazala da će država do 2019. prihodovati manje nego što bi da je stopa PDV-a ostala 10 odsto, te da bi do 2025. niža stopa čak dala veće fiskalne učinke zbog razlike u nameri investiranja i priliva novog smeštaja.

Izvor: Tanjug

Komentara (0)

Povezane vesti

Hotelijerstvo
Hotelu Tornik na Zlatiboru priznanje za najbolji hotel u Srbiji
17. Decembar 2024
U Atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu 16. decembra po prvi put održana je svečana dodela...
Hotelijerstvo
The Bristol Belgrade: Simbol prestonice blista novim sjajem
27. Novembar 2024
Nakon više od dve i po godine temeljne restauracije, hotel Bristol uskoro ponovo otvara...
Hotelijerstvo
Hotel St. Regis Beograd otvorio svoja vrata za prve goste
01. Novembar 2024
Hotel St. Regis Beograd juče je otvorio vrata za prve goste. Ovaj prestižni brend, koji...
Hotelijerstvo
„Nišiama Onsen Keiunkan“ – najstariji hotel na svetu
17. Oktobar 2024
Japanski rizort „Nišiama Onsen Keiunkan“, japanski rizort u blizini planine...