Putovanje radi spavanja: Pandemija uslovila pojavu novog trenda

15. Novembar 2022
Image by 溢 徐 from Pixabay
Image by 溢 徐 from Pixabay

Sanjivi turizam, u vidu putovanja radi odmora i okrepljujućeg sna sve više dobija na popularnosti, te mnogi hoteli kreiraju specijalne ponude prilagođene upravo problemu nekvalitetnog noćnog odmora. Neki od primera su Hotel Park Hyatt New York, gde je otvoren „Bryte Restorative Sleep Suite”, prostrani apartman ispunjen sadržajima koji unapređuju kvalitet sna, dok je Rosewood Hotels & Resorts nedavno otvorio kolekciju odmarališta nazvanu „Alchemy of Sleep“, dizajniranih da "promovišu odmor."

Ni Evropa ne zaostaje za ovim trendom, te je nedavno otvoren hotel Zedwell u Londonu koji je svoju ponudu bazirao na kvalitetnom snu u sobama opremljenim inovativnim sistemom zvučne izolacije, dok je u istom gradu, u Belmond hotelu gostima na raspolaganju specijalna usluga, koja uključuje audio snimak meditacije za podsticanje sna, meni sa ponudom različitih jastuka, teških prekrivača, čaja za spavanje i mirisni sprej za jastuk. Mandarin Oriental u Ženevi otišao je korak dalje – u saradnji sa CENAS, privatnom klinikom za san u Švajcarskoj, osmislili su trodnevni program, u kome izučavaju šablone u spavanju gostiju kako bi otkrili potencijalne zdravstvene poremećaje i ometače sna.

Uticaj pandemije

Zašto je san iznenada postao važan za industriju turizma? Čini se da je globalna pandemija imala veliki uticaj. Rezultati istraživanja objavljenih u „Journal of Clinical Sleep Medicine“ pokazuju da 40 odsto ispitanih osoba ima problema sa lošim kvalitetom sna, nastalog usled globalne pandemije korona virusa. Ukoliko se ne reši, ovaj problem može ostaviti poslednice na organizam i mentalno zdravlje, izazivajući stanja umora, anksioznosti, depresije, neraspoloženja i promena u raspoloženju.

Brzo rešenje?

Da li kratkotrajna putovanja zarad boljeg sna mogu da imaju dugotrajne pozitivne efekte? Osim željenog odmora, ovaj vid putovanja ima za cilj da pomogne gostima da savladaju korake ka trajnom rešenju problema, ali samo u slučaju da su u rešavanje uključeni doktori ili naučni eksperti, koji će utvrditi da li postoji neki neotkriveni zdravstveni problem. Ukoliko gost nakon boravka u hotelu ne vidi napredak u kvalitetu sna, to bi moglo da znači da ima nelečeni poremećaj sna. Zato je važno da hoteli razvijaju ove programe u saradnji sa medicinskim profesionalcima koji će znati kako da otklone zdravstvene uzročnike.

CNN Travel/Turistički Svet

Komentara (0)

Povezane vesti

Hotelijerstvo
Hotelu Tornik na Zlatiboru priznanje za najbolji hotel u Srbiji
17. Decembar 2024
U Atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu 16. decembra po prvi put održana je svečana dodela...
Hotelijerstvo
The Bristol Belgrade: Simbol prestonice blista novim sjajem
27. Novembar 2024
Nakon više od dve i po godine temeljne restauracije, hotel Bristol uskoro ponovo otvara...
Hotelijerstvo
Hotel St. Regis Beograd otvorio svoja vrata za prve goste
01. Novembar 2024
Hotel St. Regis Beograd juče je otvorio vrata za prve goste. Ovaj prestižni brend, koji...
Hotelijerstvo
„Nišiama Onsen Keiunkan“ – najstariji hotel na svetu
17. Oktobar 2024
Japanski rizort „Nišiama Onsen Keiunkan“, japanski rizort u blizini planine...