Na osnovu informacija koje su, u poslednjih nekoliko dana, udruženju HORES dostavile članice, utvrđeno je da je popunjenost hotela na dan, sreda, 1. jul 2020. godine bila sledeća:
Ovog puta, istraživanje je sprovedeno o popunjenosti hotela u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, uz napomenu da je više od polovine hotela u Srbiji još uvek zatvoreno.
U gradskim restoranima, prosečna iskorišćenost restorana je 20-25%, odnosno 75% je manji promet u odnosu na prošlu godinu, u istom periodu.
Posle ponovnog širenja zaraze i povećanja broja obolelih od COVID–19, u poslednjih nedelju dana, prosečna popunjenost hotela u svim gradovima Srbije manja je od 5%.
Takođe, na osnovu trenutnog stanja potvrđenih rezervacija (uz mogućnost otkazivanja), za period 1. jul – 1. septembar, za ova četiri grada, rezervisano je prosečno 6,23% smeštajnih kapaciteta, što je zabrinjavajuće.
Veliki broj otkazivanja rezervacija
Posebno je karakteristično poslednjih dana veliki broj otkazivanja potvrđenih rezervacija u banjskim i planinskim centrima Srbije.
Iz Banje Vrujici poručuju da su dodatno zabrinuti, jer tokom jula i avgusta ova banja ostvari skoro 50% godišnjeg prometa, jer u tom periodu izuzetno značajan prihod ostvaruju od prodatih ulaznica za otvorene bazene s obzirom na to da posetioci, koje nisu gosti hotela, plaćaju ulaznice.
Hotelijeri su već pretrpeli ogromnu štetu tokom vanrednog stanja, kada najveći broj hotela u Srbiji nije ni radio. U nadi da će se pokrenuti posao, hoteli su angažovali sezonsku radnu snagu, a sada je izvesno da toliki broj nije potreban, jer nema posla. Izvesno je da letnja sezona neće biti dobra, i da su hoteli pred zatvaranjem.
Ono što hotelijerima jedino preostaje jeste da čine ono što su i do sada činili, da primenjuju zdravstvene mere propisane od strane nadležnih državnih institucija, kao i preporuke Svetske zdravstvene organizacije.