Ona je hrabra mlada žena sa uzbudljivom biografijom koja nije tipična za osobu njenih godina. Živela je i rasla između Srbije, Britanije, Saudijske Arabije i Grčke. Završila je Finansije i investicije na The Reading University i master studije iz Internacionalnog marketinga na The King’s College-u u Londonu, a posao pronašla u kompaniji Bechtel. Radeći u korporacijskom svetu, Tara Dinić je počela da slika. Slikarstvo je prvo bilo njen hobi, ali je vremenom postalo njeno glavno zanimanje.
● Od koga ste dobili najveću podršku kada ste rešili da napustite siguran posao u Bechtel-u, započnete privatan biznis i uplovite u svet slikarstva, a potom i mode?
- Moja najveća podrška svakako dolazi od mojih roditelja i brata Petra. Moram da kažem da sam blagoslovena sa mojim roditeljima, jer oni uvek sve vide kao izazov, a izazovi se, za razliku od problema, s lakoćom rešavaju. Volim da kažem da je um kao plodna zemlja, jer ono što posadite - to i izraste. Srećna sam što su moji roditelji podržavali sve moje pozitivne ideje koje su se polako razvijale.
● Kako biste opisali svoje slike?
- Radim sa akrilnim bojama na platnu. Često crtam i provokativne političke detalje, ali i ono što me inspiriše tokom putovanja. Moji radovi su od 2018. predstavljeni u galerijama: The Art Dose (Atina) i Imitate Modern (Mayfair, London). Do sada je većina mojih slika prodata privatnim licima ili dizajnerima koji opremaju luksuzne apartmane i jahte, pa veliki broj mojih umetničkih dela u stvari „plovi” po svetu.
Mudra vizija tržišta
● Imajući u vidu vašu ljubav prema štafelaju i bojama, kako se rodila ideja o modnom biznisu? Već nekoliko godina kreirate bunde.
- Još dok sam radila u Bechtel-u došla sam na ideju da dizajniram bunde i to, verovali ili ne, baš za Bliski Istok - Saudijsku Arabiju, Katar, Kuvajt…Možda zvuči paradoksalno, jer šta će ženama bunde na +50°C? Ali znajući da te žene mnogo putuju i da vole da nose najkvalitetnija krzna, odlučila sam da one budu moja klijentela. Sada posle tri godine na tom tržištu i mesta koje moje bunde imaju u najprestižnijim buticima, skromno mogu da kažem da sam imala mudru viziju tržišta. Svake godine kreiram novu kolekciju, bunde se proizvode unikatno i ručno u Kastoriji (Grčka). Krzno kombinujem sa čipkom, kašmirom i svilom.
● U maju 2018. lansirali ste letnje torbice sa etno motivima Srbije. Odakle inspiracija za taj poduhvat?
- Na jednom putovanju srela sam male, od sunca preplanule žene, potomke Inka, u živopisnim nošnjama, koje se bave ručnim radovima i motivima svog podneblja.
Znala sam da i u Srbiji ima predivnih etno motiva, da su žene veoma talentovane za ručni rad. Poželela sam da i mi svetu pokažemo naše motive, boje i veštine. Kontaktirala sam udruženja žena za očuvanje rukotvorina u Pančevu i Inđiji. Bile su srećne, spremne i ponosne da tkaju i vezu letnje torbice koje će da nose žene po Londonu, LA-u, grčkim ostrvima i Bliskom istoku. Brend je nazvan Kustor & Pollux (po blizancima u grčkoj mitologiji, ali i zato što sam i ja u horoskopu Blizanac). Letnje torbice se prodaju preko interneta, ali i u brojnim buticima po grčkim ostrvima, u Londonu i Cirihu.
Ovaj posao nije samo odraz mojih ideja i kreativnosti, već i način da vrednim i spretnim ženama u Srbiji pomognem da svetu pokažu svoje veštine, da budu prepoznate van Srbije i da imaju svoju finansijsku nezavisnost.
Život u svom ritmu
● Danas živite na tri destinacije: London–Atina–Beograd. Šta u tim gradovima volite? Šta vam najviše nedostaje iz Srbije kada odete iz nje?
- Kada su pitali američkog pisca Marka Tvena gde bi više voleo da živi: u raju ili u paklu, on je odgovorio: “U raju zbog klime, a u paklu zbog društva”. Tako je nekako i sa mnom.
U Beogradu volim toplinu ljudi, dopada mi se njihova otvorena, ponekad surova iskrenost. U Atini volim opušten život, more i klimu, a u Londonu imam najviše prijatelja (tu sam i rođena). Tu živim u svom ritmu. Ceo grad je kao jedan veliki koktel ljudi koji me inspirišu i stalno guraju napred. U Beogradu volim zvuk zvona sa Hrama Sv. Save kada u podne moćno ovladaju Beogradom. Tada obavezno otvorim širom prozore na terasi da ih čujem.
● Ko je vaš omiljeni slikar?
- Poštujem Milenu Barili, njen talenat, hrabrost da bude nekonvencionalna. Njen doživljaj stvarnosti pomerao je granice vremena u kojem je živela. Slike koje kao da lebde, prožete enigmom fantastike, simbolima i slojevima metafore. Slika The Bath of Venus zavodi svojom složenošću, titravim tajnama i strepnjama. Ta slika mi svaki put izrecituje nešto novo.
● Na koga pomislite kad kažete: ličnost sa stilom? Koga biste voleli da vidite jednog dana u svojim bundama?
- Na moje bake Mimu i Veru, koje su bile prave dame sa stilom. Po njima i moja kompanija nosi ime (www.mimivera.com). Inače, uživala bih da radim za Grejs Keli, da je živa. A danas, mislim da bi moji modeli lepo pristajali jordanskoj kraljici Raniji koja ima urođenu eleganciju.
Marina Bulatović
Foto: Privatna arhiva
Tekst je objavljen u časopisu Turistički Svet, broj 91.