Pandemija koronavirusa prisilila je mnoge luksuzne bečke hotele da se zatvore jer uobičajeni milioni turista ove godine nisu stigli u austrijsku prestonicu zbog ograničenja putovanja, ali legendarni hotel Sacher nije dozvolio da ljubitelji čuvene 'saherice' ostanu bez nje.
Hotel vratar Uve Kotzendorfer prodaje "Sacher tortu" na prilaznom štandu na ulici, preko puta prestižne bečke opere.
„Sada pomalo radim na svemu“, kaže Kotzendorfer, stojeći pored kolica punih kolača i istovremeno predajući jednu, spakovanu u crvenu torbu sa carskim znakom, kupcu koji je prolazio svojim BMV-om.
„Mislim da je to sjajna ideja“, dodaje još jedna klijentkinja, Claudia Bednar, koja kupuje celu tortu koja obično košta oko pedeset evra.
Ali velika većina Sacherovog osoblja trenutno ne radi. Gotovo sve sobe i trpezarije u ovoj neoklasičnoj zgradi su prazne.
Uprkos tome, hotel nastavlja da nabavlja sveže cvetne aranžmane zbog toga što tamo boravi samo pet gostiju.
Uprava je odlučila da ne obnavlja delove hotela koji nisu bili zauzeti, pa vratar Kotzendorfer umesto gostiju vodi radnike po napuštenom hotelu.
Carska torta
Prema rečima vlasnika i direktora Matije Vinklera, Sacher je poslednji luksuzni hotel u privatnom vlasništvu u Beču.
U svojoj bogatoj istoriji već je preživeo nekoliko teških kriza, pa se nada da će i ovu. Putnici iz inostranstva u normalnim okolnostima čine više od 90 posto gostiju. U normalnoj godini hotel godišnje ostvari 23.000 noćenja u sobama koje koštaju između 400 i 2.300 evra po noćenju.
Taj izvor prihoda gotovo je potpuno presušio zbog pandemije. „Sacherica“, koja se prodaje i isporučuje širom sveta u malim drvenim kutijama, pomaže da marka ostane živa.
Hotel Sacher i istoimena torta već dugo idu ruku pod ruku. 1832. mladi poslastičar Franz Sacher radio je na novom receptu koji bi oduševio habsburški carski dvor. Sastojci su bili šlag, kakao, džem od kajsije i bogata čokoladna glazura.
Sacherov sin Eduard otvorio je hotel u prvom bečkom okrugu 48 godina kasnije. Ali tek nakon njegove smrti 1892. godine, hotel je procvetao pod upravom njegove udovice, vizionarke Anne Sacher, jedne od prvih žena kojima je bilo dozvoljeno da vode posao u tadašnjem društvu.
Izvor: H/ SEEbiz