Hotelijeri i ugostitelji ne sede skrštenih ruku i spremaju se za otvaranje. Georgi Genov iz Udruženja hotelijera HORES je rekao da je ugostiteljski sektor najugroženiji zbog krize izazvane koronavirusom, a da su u tom sektoru najugroženiji upravo hoteli i restorani zbog visokih investicionih ulaganja.
Georgi Genov je rekao da su u početku krize svi bili zbunjeni, i zaposleni i poslodavci i turisti, i da su možda nespremno dočekali celu situaciju.
- Međutim, odmah se prešlo na krizni menadžment, tako da trenutno radi samo 40 od 380 hotela u Srbiji. Kada su u pitanju restorani, oni su zatvoreni danom donošenja odluke u martu. Imali smo problem. Januar i februar su bili slabi, kada su u pitanju gradski hoteli. Još gore su prošle kolege s Dunava i oni hoteli koji su u tranzitu - naveo je Genov.
Dodao je da su sada u hotelima uglavnom smešteni medicinski radnici i deo administracije.
Napominje da je velika odgovornost na vlasnicima htela i restorana da sada ponovo organizuju posao po svim standardima koje propisuju zdravstvene institucije.
SZO je propisala način organizacije u restoranima - da budu četiri osobe na deset kvadratnih metara i da razmak između stolica bude jedan metar, i zbog toga će doći do smanjenja kapaciteta.
- Dolazimo do pitanja da li se uopšte isplati otvarati restoran sa 30% kapaciteta? - rekao je Georgi Genov i dodao da se očekuje izrada akcionih i bizns planova.
Kako je istakao, ugostiteljima je potrebna solidarnost parnera da bi pokrenuli biznis, počev od Elektroprivrede do ostalih dobavljača.
- Ako mesec i po dana ne radimo, onda nam je potrebno tri meseca da se povratimo u normalnim uslovima. U ovakvim uslovima pitanje da li će se otvarati uopšte. Svako mora da procenjuje - rekao je Genov.
Kaže da se priprema uputstvo za sve članice organizacije i da će se obaviti konsultacije sa Ministarstvom.
Ističe i da je potrebno ubediti goste da su ugostitelji srdačni i odgovorni i da se primenjuju sve mere zaštite.
Na pitanje da li će doći do povećanja cena u restoranima, Genov je rekao da je i to pitanje za diskusiju, jer je smanjen broj stolica. Kaže da se nada da će svi biti solidarni i pokušati da zadrže cene.
Govoreći o hotelima, rekao je da je u planinskim centrima i banjama na raspolaganju oko 6.000 soba, što će biti malo za sve koji budu zainteresovani da odmor provedu u Srbiji.
Opet je rekao da se nada da će cene ostati na nekom nivou, ali i da se nada da će držav ai ostali u lancu imati razumevanja.