Kada posetioci uđu u Panteon u Rimu i nađu se ispod njegove ogromne kupole, mogu da dožive gotovo isto iskustvo kao i oni koji su posećivali ovu impozantnu građevinu pre 2.000 godina.
Panteon je najstarija zgrada na svetu koja se i danas koristi. Građevinu je oko 125. godine posle rođenja Isusa Hrista rekonstruisao rimski car Publije Eli Adrijan i to je, u stvari, bila treća obnova objekta. Prethodni Panteon je zapaljen oko 80. godine, te je obnovljen nedugo nakon toga. Ipak, ponovo se zapalio oko 110. godine kada je u njega udario grom, zbog čega su počele da kruže glasine da je proklet.
Panteon znači "svi bogovi" i, iako se uobičajeno smatra da je zgrada bila mesto posvećeno rimskim božanstvima, njegova izvorna svrha zapravo nije poznata.
Uz retka spominjanja ove građevine u drevnim tekstovima, istoričarima nije posve jasno čemu je Panteon služio. Iako bi mogao da predstavlja hram, istoričarka arhitekture Lynne Lancaster kaže da su rimske građevine obično bile višenamenske.
Legende, pak, kazuju da je upravo to mesto na kojem se Romul, osnivač Rima, popeo na nebo. Drugi veruju da je u Panteonu rimski car mogao da komunicira s bogovima.
"Bez obzira na razne priče, impozantna građevina svakako je predstavljala važan simbol carske moći", kaže Luca Mercuri, sadašnji direktor Panteona.
Stolećima nakon izgradnje Panteona mnoge arhitekte su kopirale njegovu unutrašnjost da bi novim građevinama dali sličnu vrednost - od američkog Kongresa u Washington-u do zgrade Somerset House u Londonu.
Iako je Panteon već otkrio neke od tajni svojih dizajnera, današnje arhitekte i dalje pronalaze magiju u detaljima ove građevine. Kako dan odmiče, sunce treperi oko unutrašnjosti kupole Panteona, što izgleda poput džinovskog sunčanog sata.
"To je jedno od retkih mesta na svetu gde zapravo možete gledati kako se Zemlja okreće", istakla je Lancaster.