Uz pandemiju koronavirusa, avio-kompanije širom sveta razmišljaju o promeni poslovanja koja će pružiti putnicima osećaj sigurnosti i zaštite od bolesti. Zbog smanjenog broja putnika, troškovi se smanjuju na svim područjima osim na tom.
Neki aerodromi već razmatraju kako omogućiti putnicima sigurnije putovanje bez kontakata, pa tako u Dalasu već testiraju predaju prtljaga bez osoblja, korišćenje toaleta i pranja ruku bez ikakvih dodira.
- Bez obzira na to kako će novo normalno da izgleda, sve više će se oslanjati na samouslugu - kaže upravnik aerodroma Dallas-Forth Worth International Airport (DFW) Sean Donohue za Reuters.
Aerodrom u saradnji sa avio-kompanijom American Airlines, kojoj je tu i sedište, testira samouslužnu predaju prtljaga, kao i nove tehnologije u toaletima koje isključuju fizički dodir uređaja, od dozera sapuna, preko vodokotlića i držača za papire za brisanje ruku. Senzori na tim uređajima bi trebalo da dojave i zaposlenima kada ih treba nadopuniti.
- Najviše prigovora putnika prima se zbog korišćenja WC šolje - kaže Donohue.
Dallas isprobava tri tehnologije za predaju prtljaga. Ovaj aerodrom jedan je od najprometnijih na svetu, delom i zahvaljujući tome što ga je American Airlines odabrao za glavno prometno čvorište.
Prošle je godine DFW uveo biometrijski sastav u kojemu lice putnika služi kao karta za aerodrom za međunarodne letove, a sad razvija sličnu tehnologiju za dolazak putnika u saradnji sa američkom pograničnom policijom i carinom.
Delta Air Lines otvorio je prvi biometrijski terminal u Atlanti 2018., a neke evropske i azijske avio-kompanije takođe su počele koristiti tehnologije koje se temelje na prepoznavanju lica. To je izazvalo zabrinutost zbog povrede privatnosti.
Aerodrom Dallas testira i nove tehnologije u području dezinfekcije uključujući ultraljubičasto zračenje koje uništava mikrobe pre nego što uđu u klima uređaje.
- Tehnologija je presudna jer može biti vrlo učinkovita - kaže Donohue, i dodaje da je važno i da putnici vide svojim očima šta se događa jer to uliva poverenje. DFW je u razvoje novih tehnologija uložio milione dolara.
Izvor: B92