Kompletan vodič za Sitoniju - Kakve su cene, na kojim plažama nema gužve i šta treba videti

05. Jul 2022
Image by RmX86 from Pixabay
Image by RmX86 from Pixabay

Prelepe plaže, cene malo više nego ranijih godina, ljubazni Grci i poneka maska na licu, tek da podseti da nije sve baš isto kao pre - tako bi se ukratko mogla opisati Sitonija na početku sezone. Ranije je bila izbor za sve one kojima je dosadila gužva Kasandre, ali Sitonija nije više nepoznanica i dobro čuvana tajna onih koji su se u nju zaljubili kad su je prvi put videli. A takvih je mnogo, navodi se na portalu eKapija.

Ovog leta, a sezona je tek počela, drugi prst Halkidikija vrvi od Srba i Bugara, mada je sve više i Rumuna i Italijana. A Grci? Žale se zbog visokih cena goriva, političara koji će ih upropastiti, ali i raduju sezoni koja će, kako se čini, biti dobra kao i one pre korone.

Put do Sitonije - radari u Severnoj Makedoniji, kamere u Grčkoj

Od Beograda do Ormosa Panagiasa na severu Sitonije ima 740 kilometara. Ako možete, izbegavajte polazak za Grčku petkom i subotom, jer su tada najveće gužve na granicama.

Za putarine iz Beograda do Sitonije potrebno je oko 2.500 dinara u jednom smeru. U Severnoj Makedoniji ima čak pet putarina, pa, ako ne plaćate karticom, pripremite sitan novac na vreme (denare ili evre). Poštujte ograničenja brzine, u Severnoj Makedoniji ima radara, u Grčkoj su kamere na svakom koraku.

Smeštaj i za najprobirljivije goste

Cena prosečnog studija je od 40 evra u junu, pa do 70 evra u sezoni. Najveći izbor apartmana je u većim mestima, kao što su Sarti, Neos Marmaras, Nikiti, Toroni, ali smeštaj se može naći duž obale u manjim mestima, ukoliko vam nije važan nedostatak sadržaja uveče.

Sitonija dobija i luksuzne hotele. Osim Porto Carrasa koji je dugo bio sinonim za luksuz, ove godine otvoren je Ammoa Luxury Resort na plaži Agios Ioannis. Rizort sadrži i teniske terene, spa centar, kao i restorane sa vrhunskom kuhinjom.

Plaže - od pretrpanih do skrivenih bisera

Sitonija je raj za ljude koji vole kristalno čisto more i peščane plaže. Popularne plaže na kojima je gužva i u vansezoni su Orange beach (sa neprevaziđenom bojom vode zbog koje je nazivaju grčki Karibi), Karidi (egzotična plaža koja podseća na Sejšele), Lagomandra (sa prelepim borovima koji daju prirodni hlad), Armenistis (gde je smešten i čuveni kamp u kojem možete isprobati i glamping), Lagonisi (jedna od retkih čiju gotovo čitavu površinu zauzimaju ležaljke obližnjeg bara), Kalamitsi (prelepa plaža na jugu polustrva), Kalogrija (jedna od najpopularnijih plaža među roniocima).

Ali, prednost Sitonije je što ima toliko plaža da se i dalje možete osamiti ukoliko to želite. Peščana Trani Ammouda dugačka je 2 kilometra, Agios Ioannis je skoro prazna otkako više nema beach bara, Latoura (u blizini mnogo popularnije Lagonisi) je zbog dugačkog plićaka idealna za decu, a zbog svoje pozicije u uvali odlična za one koji ne vole talase jer je more ovde uvek mirno. Gužve uglavnom nema ni na Kriaritsi plaži na jugu do koje nije tako jednostavno doći, ali je svakako poseban doživljaj jer se prolazi pored nezavršenog turističkog naselja sa izgrađenim putevima, stazama, stepenicama, ali bez kuća. Od gradnje se pre nekoliko godina odustalo, pa je poznato kao Grad duhova.

Favorit mnogih je neobeležena Fava, u blizini znatno popularnije Karidi, pa požurite da vidite zašto su baš ovde bogati Solunci izgradili vile, dok i nju ne zahvati masovni turizam.

Cene u kafićima na nivou prošlogodišnjih

Cene u supermarketima su više nego ranijih godina, ali u kafićima i restoranima i dalje su na nivou prošlogodišnjih. Pivo je 4-5 evra, musaka 8 evra, grčka salata 7 evra. Kuvanu hranu možete nabaviti i u marketu Masutis u Nikitiju, za 3-5 evra po porciji, kao i u marketu u Sartiju.

Par ležaljki i suncobran je od 10 do 20 evra, ali na mnogim plažama su besplatne uz obaveznu konzumaciju hrane i pića u vrednosti od 10 evra po osobi pa na više.

Ako više volite neuređene plaže, suncobran možete kupiti u marketima za 10-30 evra, kao i stolice za plažu za 20 evra.

Šta videti - krstarenje do Atosa i mesto gde se Aristotel kupao

Zabluda je da na Sitoniji postoje samo plaže i ništa drugo. Kad poželite da pobegnete od gužve, svratite do tradicionalnog seoceta Agios Nikolaos, na 2 km od Ormos Panagiasa i videćete kako zaista žive lokalci na poluostrvu.

Jedan od najpopularnijih izleta je krstarenje do Atosa i razgledanje manastira na zapadnoj obali sa udaljenosti od 500 metara. Brodovi kreću iz luke Ormos Panagias. U ponudi je, osim razgledanja manastira, iskrcavanje i pauza u mestu Uranopolis ili poseta šarmantnom ostrvu Amuljani.

Kad ste već na Sitoniji, pogotovo na severu, ne propustite da odete do Stagire, Aristotelovog rodnog mesta. Ovaj grad je bliži turistima koji letuju na potezu Stavros i Asprovalta, ali isplati se i putovanje sa Sitonije, jer je lokalitet odlično uređen, nema gužve, a ulaz je besplatan. U blizini je skriveni biser Halkidikija, vodopad Varvara, raj za ljubitelje prirode i oaza u kojoj ćete se rashladiti.

Za iznajmljivanje čamca nije potrebna dozvola

Budite kapetan na jedan dan - slogan je kojim vas agencije mame da iznajmite čamac i istražite delove Sitonije do kojih ne možete stići automobilom. Za čamce do 30 konjskih snaga nije potrebna dozvola.

Iznajmljivanje košta od 80 do 120 evra za 8 sati, dobićete mapu na kojoj su obeleženi lokaliteti vredni posete, kao i grebeni i delovi koje treba izbegavati, i nakon kratke 15-minutne obuke, spremni ste da zaplovite morem kao kapetan. Najveći izbor brodova je u mestu Vourvouru, odakle možete posetiti ostrvo Diaporos i Plavu lagunu sa prelepim uvalama i plažama na kojima se možete osamiti.

Neograničen internet za 17 evra

Grčki apartmani poznati su po slabom internetu, ali neograničen Internet tokom svog boravka na moru, možete imati već za 17 evra. Kupite prepaid sim karticu od grčkog operatera Cosmote koji ovog leta u ponudi ima paket neograničen Internet za mesec dana po ceni od 9,90 evra. Za kupovinu kartice neophodan je pasoš, možete je kupiti u Nikitiju, košta 5 evra, a dopunu ćete platiti 12 evra u supermarketu ili trafici (tako da, ako aktivirate opciju neograničen Internet, bićete u pretplati 2 evra). Zamolite nekog Grka da vam aktivira ovu opciju jer, ako ne znate grčki, nije baš jednostavno.

Cene

Benzin 2,2 evra

TNG 1,1 evra

Frape 2-3 evra

Musaka 8 evra

Paket 6 flaša vode 1,6 evra

Med 1 kg 10 evra

Maslinovo ulje 1l 10 evra

Krstarenje do Atosa 30 evra

Iznajmljivanje broda na dan 80-120 evra (plus gorivo)

M. Dedić

Izvor: eKapija

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
13. Decembar 2024
Najznačajnija godišnja nagrada za doprinos u promociji turizma i unapređenju...
Turizam
TOS: 72 odsto više kineskih turista u Srbiji
04. Decembar 2024
Broj turista iz Kine koji su u prvih 10 meseci posetili Srbiju veći je za čak 72 odsto u...
Turizam
Herceg Novi predstavio petodnevni muzički program za praznike
02. Decembar 2024
Povodom dočeka 2025. godine, grad sunca, Herceg Novi, priprema zabavan i zanimljiv...
Turizam
Za novi kvalitet u turizmu - Dodeljene prizme za najbolje u regionu
02. Decembar 2024
Pre tačno 28 godina, tačnije od 1997. godine, redakcija Turističke prizme je pokrenula akciju...