Kontrolna soba u Černobilju otvara se prvi put nakon nesreće. Ljubitelji mračnog turizma koji odluče da je posete moraće da nose posebna odela koja će ih štititi od radijacije 40.000 puta veće od dozvoljene. U prostoriji će moći da se zadrže najviše pet minuta.
Eksplozija u jednom od četiri reaktora "Memorijalne elektrane Vladimir Iljič Lenjin" izazvala je radijaciju 200 puta veću nego u Hirošimi. Pretpostavlja se da je zbog toga umrlo 4000 ljudi, a posledice je osetilo oko 5 miliona ljudi.
Nekoliko sati nakon jezive tragedije inženjer Oleksij Breus ušao je u kontrolnu sobu reaktora koji je eksplodirao u jedinici broj četiri nuklearne elektrane u Černobilju i suočio se s posledicama katastrofe koja se dogodila 26. aprila 1986. U tamnoj komori ispred reaktora koji je eksplodirao naišao je na „slonovo stopalo“, masu radioaktivnog materijala koji je izazivao gotovo trenutnu smrt.
Pripjat je ove godine posetilo čak 85 hiljada turista, najpre zbog interesovanja podstaknutim miniserijom Černobilj. Ukrajinski grad duhova ne prestaje da fascinira turiste koji dolaze sa svih krajeva sveta kako bi se približili mestu na kojem su nuklearni reaktori predstavljali ponos Sovjetskog Saveza.
Izvor: Punkufer