Svake godine "The World Happiness Report" (Svetski izveštaj o sreći), koji objavljuje Mreža rešenja za održivi razvoj UN, rangira 156 zemalja na osnovu nivoa kolektivnog zadovoljstva njihovih stanovnika. Faktori koji ulaze u izveštaj o sreći obuhvataju životni vek stanovništva, dohodak, slobodu, jednakost i socijalnu podršku. Ove godine, izveštaj je takođe uzeo u obzir i blagostanje imigranata u svakoj od zemalja.
Za najsrećniju zemlju na svetu u 2018. godini proglašena je Finska, ostavivši iza sebe prošlogodišnjeg pobednika - Norvešku. Na trećem mestu našla se Danska, a potom slede Island, Švajcarska, Holandija, Kanada, Novi Zeland, Švedska, Australija, Izrael, Austrija...
Evidentno je da su nordijske zemlje u samom vrhu ove liste, te povodom toga Meik Wiking, direktor Instituta za istraživanje sreće sa sedištem u Kopenhagenu, kaže:
- Može se reći da nordijske zemlje poput Finske rade pravu stvar u smislu stvaranja dobrih uslova za život. Uprkos što se tu plaćaju neki od najvećih poreza na svetu, nordijske zemlje dobro usmeravaju svoje bogatstvo na dobrobit stanovništva - kazuje Wiking.
Iako ove zemlje imaju manje imigranata od nekih drugih, ko-urednik "The World Happiness Report"-a John Helliwell kaže da su ljudi koji imigriraju u srećnije zemlje često i sami srećniji.
- Izveštaj je pokazao izuzetnu povezanost između sreće imigranata i lokalnog stanovništva - rekao je Helliwell.
Srbija se našla na 78. mestu indeksa sreće, dok je najbolju poziciju od zemalja u regionu zauzela Slovenija (51. mesto). Zanimljivo je da je Kosovo na 66. poziciji, dok se odmah iza Srbije nalazi Grčka (79. mesto), a potom slede Crna Gora (81), Hrvatska (82), Makedonija (89), Bosna i Hercegovina (93), Bugarska (100), Albanija (112)...
Titulu najnesrećnije zemlje na svetu poneo je Burundi, zauzevši poslednje, 156. mesto.