Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore Srbije (PКS) u predstojećem periodu radiće na pripremi mera podrške tim delatnostima koje su zbog pandemije bile potpuno neaktivne ili tek počinju da rade, najavila je danas PKS. U ugostiteljstvu je 90% objekata bilo zatvoreno zbog zabrane rada tokom epidemije.
Petar Gajić, predsednik Grupacije pružalaca usluga hrane i pića PКS i vlasnik restorana Petar at Tika’s je ukazao da je neophodno da ugostitelji shvate da se sada radi pod drugačijim uslovima.
Naglasio je da je prioritet ispunjavanje higijenskih zahteva u skladu s preporukama da ne bi došlo do pojave zaraze virusom i ponovnog zatvaranja objekata.
Ljubiša Nešovanović, predsednik Grupacije turističkih agencija PКS i vlasnik turističke agencije Robinzon, rekao je da će "usvajanje Uredbe o zamenskim putovanjima pomoći da opstane turistički sektor i da se zaštite prava korisnika".
On je zahvalio PKS na posebnom angažmanu da se u saradnji sa resornim ministarstvom i YUTOM, dođe do jedinstvenog dokumenta koji će pomoći tom sektoru da nastavi da posluje, a korisnicima da zaštite svoje interese.
- Kao savesni turistički poslenici, otvaraćemo destinacije jednu po jednu, shodno situaciji s pandemijom, a prva na redu je Grčka - kazao je Nešovanović.
Dodao je da će agencije u julu biti spremne da organizuju sopstveni prevoz, a potom se očekuje regulativa za avio i autobuski, s obzirom na predviđene dodatne troškove zbog polovične popunjenosti kapaciteta u uslovima propisanih mera zaštite.
Po proceni YUTA, turističke agencije imaće gubitak između 5 i 7 mil EUR dobiti od početka godine do kraja maja.
- Za veliki broj turista, destinacija za odmor ove godine biće domaće banje, jezera, etno-domaćinstva i planine, pa će Udruženje za turizam PKS pružiti podršku i vlasnicima kategorisanih apartmana da obezbede kontinuiranu ponudu tokom cele godine - rekla je sekretar Udruženja za turizam PKS Tijana Maljković.
Dodala je da se radi na povezivanju privrednih subjekata iz različitih privrednih grana da bi se stvorila dodatna vrednost, povećala proizvodnja i unapredio kvalitet turističkih proizvoda Srbije.
- Povezivanjem lokalnih proizvođača etno-hrane s vinarima, proizvođačima suvenira, galerijama, muzejima u Srbiji, etno-turistički proizvod dobija novi kvalitet - ukazala je ona.
U saopštenju PKS je istaknuto da se aktivno radi i na podršci manifestacionom turizmu, s obzirom na otkazane događaje u ovoj godini.
U Srbiji se godišnje organizuje 17.000 skupova, od čega je 2.000 sportskih manifestacija i 15.000 kongresa i korporativnih događaja. Taj sektor zapošljava oko 10.000 ljudi i petostruko više honorarnih angažmana.
Od 380 kategorizovanih hotela u Srbiji, od 17. marta ne radi 340, dok je 40 svoje kapacitete preorijentisalo za smeštaj medicinskog osoblja tokom pandemije.
Po podacima Udruženja za turizam PKS, u tom sektoru posluje 33.793 kompanija i preduzetnika.
Izvoz turističkih usluga Srbije već deceniju beleži stalni rast i u 2019. godini vrednost je dostigla 1,4 mlrd EUR, što čini 20,9% ukupnog izvoza usluga Srbije.
Srbiju je 2019. godine posetilo rekordnih 3,7 miliona turista.
U aprilu 2020. godine ukupno je u oblasti turizma i ugostiteljstva poslovalo blizu 8.000 privrednih društava i oko 26.000 preduzetnika, navela je PKS.
U januaru ove godine, u odnosu na isti mesec 2019, broj dolazaka turista bio je veći za 24,2% u februaru za 18,9%, dok je u martu u odnosu na isti mesec prošle godine, zbog pandemije, po podacima Republičkog zavoda za statistiku, broj dolazaka turista prepolovljen.
Izvor: Beta / eKapija