Kada se pomisli na nacionalne parkove, prva asocijacija svakako bi bile borove šume, stenoviti vrhovi, kao i planine prekrivene snegom. Ipak, u Sjedninjenim Američkim Državama postoji toliko izuzetnih, neočekivanih predela i dosta skrivenog nacionalnog blaga koje se nalazi u obliku fantastičnih prašuma, zaboravljenih ostrva i izolovanih plaža.
Nacionalni park Američka Samoa (National Park of American Samoa) nalazi se na oko 2.600 milja jugozapadno od Havaja i prostire se na površini od 13.500 hektara, od kojih su 4.000 morski sistemi. Ceo park sastoji se od deset vulkanskih i od dva koralna ostrva. U samom parku nalazi se na stotine različitih biljnih vrsta, čak pet različitih šumskih zajednica, mnoštvo tropskih ptica i ugrožene vrste slepih miševa. Nacionalnim parkom Amerike proglašen je 1988. godine. Svi koji posete ovaj park, imaće priliku da uživaju u nezaboravnim prizorima, zvucima, idiličnim plažama van gradskih granica i srdačnim ljudima, koji ne samo da štite svoju bogatu kulturu, već štite i sve prirodne resurse. Ova “Sveta zemlja” nudi sve ono što se ne može naći ni u jednom drugom nacionalnom parku u SAD.
Poznat po svojoj veličini, nacionalni park “Wrangell-St. Elias” nalazi se na jugoistoku Aljaske i spada u najveći nacionalni park u zemlji. Obuhvata četiri planinska venca, koji zajedno sadrže 16 najviših vrhova u SAD i više od 150 glečera. Zbog svoje prirodne lepote i raskoši, nalazi se i na listi UNESCO-ve svetske baštine i jedan je od rezervata prirode. Mnoge reke, potoci i jezera pružaju dom različitim vrstama riba, dok su primorske oblasti stanište morskih lavova i drugih morskih sisara. Turisti koji posećuju park mogu se baviti lovom, ribolovom i planinarenjem, a ukoliko su raspoloženi da odu do samog centra parka, do njega mogu stići i manjim avionom.
Park pod imenom “Channel Islands” nudi široku paletu rekreativnih mogućnosti. Sam park obuhvata pet ostrva od koja su dva (Anacapa i Santa Barbara) još ranije označna kao nacionalni parkovi. Ostrva kriju i koloniju krznenih foka i utočišta mnogih morskih ptica, morskih lavova i drugih ugroženih morskih životinja. Oko 70 različitih biljaka raste samo na ovim ostrvima, a postoje i neke biljke koje rastu na samo jednom od njih. Za kampovanje na ovom ostrvu rezervacije su neophodne, dok su ribolov i ronjenje strogo regulisani.
Pored Velikog kanjona Kolorada (Grand Canyon), tu je i “Black Canyon Colorado”, koji je poznat po svojoj vrtoglavoj visini, uskim zidinama i dubokim ponorima. Same stene uzdižu se od dna do vrha litica i ovaj kanjon spada u jedan od najdramatičnijih kanjona. Ovaj veliki prorez na Zemlji toliko je uzan da Sunčevi zraci prodiru do samog dna tek u podne. Prilikom obilaska ovog veličanstvenog kanjona, turisti mogu da uživaju i u neverovatnom pogledu na same kule od stena.