Međunarodni Interreg V-B, ADRION 2014-2020 projekat pod nazivom: Promocija prirodnog i kulturnog nasleđa za razvoj održivog turizma u zaštićenim područjima (akronim: PRONACUL), realizuje se kroz konzorcijum dvanaest partnera i dva pridružena, iz šest država (četiri EU države: Slovenije, Italije, Hrvatske, Grčke i dve IPA programske države: Bosne i Hercegovine i Srbije). Vodeća institucija na projektu je Regionalna razvojna agencija Zasavje iz Slovenije. Partner u ovom projektu iz Srbije je Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu, a članovi projektnog tima su: rukovodilac prof. dr Jasmina Đorđević, dr Vanja Pavluković, prof. dr Igor Stamenković, doc. dr Nemanja Tomić i MSc Tijana Đorđević. Projekat će se realizovati u periodu od 1. aprila 2020. do 30. septembra 2022. godine. Ukupan budžet projekta iznosi 1.770.348.98 EUR.
PRONACUL naglašava ideju o promociji i očuvanju prirodnog i kulturnog nasleđa i podržava razvoj transnacionalne strategije za zajedničko promovisanje područja ADRION kao turističke destinacije. Države partneri imaju mnoge znamenitosti, a neke od njih su pod zaštitom organizacije UNESCO ili programa Natura 2000, dok će neke u budućnosti postati zaštićene u okviru pilot područja PRONACUL-a.
Glavni, odnosno opšti cilj PRONACUL-a je postizanje nivoa kapaciteta za stejkholdere u oblastima poboljšanog upravljanja prirodnim i kulturnim nasleđem u funkciji održivog razvoja turizma na ADRION području. PRONACUL će kroz ove aktivnosti uneti promene u trenutnu situaciju kreiranjem novih turističkih proizvoda, a gde se prirodno i kulturno nasleđe doživljava kao novi sadržaj. Promene će se uvideti kroz unapređenje upravljanjem očuvanja prirodnog i kulturnog nasleđa, a koje su prikladne za ovaj vremenski period. Ovo će biti postignuto razvojem, primenom i promocijom zajedničke metodologije za upravljanje prirodnim i kulturnim nasleđem na području ADRION-a, zasnovano na participativnom pristupu stejkholdera.
Uspostavljanje zajedničke metodologije omogućiće partnerima da koriste ovu metodologiju u svojim pilot područjima, a kod nas je to planina Fruška gora. Metodologija će sadržati smernice za treninge za izgradnju kapaciteta za partnere, gde će partneri biti obučeni za upotrebu smernica u planinskim pilot područjima i organizovanje obuka za lokalne i regionalne aktere, posebno javna tela kao i radionice iz oblasti turizma. PRONACUL partneri će u okviru projektnih sastanaka izvoditi obuke za partnere, gde će studijske posete imati dodatnu vrednost kako bi se upoznali sa primerima dobre prakse. Tako upoznati sa novim pristupima, primerima dobre prakse i znanjem, partneri će izvršiti dalju obuku i održati radionice u svojim pilot područjima sa svojim stejkholderima.
Zajednička metodologija biće testirana i kasnije primenjena u 14 pilot područja, a čija će iskustva rezultirati zajedničkim predlogom za identifikaciju regionalne rute. Aktivnosti će biti podržane uz pomoć virtuelne komore osnovane sa ciljem promocije zajedničke metodologije i njenog prenosa na druge ADRION oblasti. Komora će biti savetodavno telo za sve stejkholdere u oblasti razvoja turizma, gde će regioni razmenjivati iskustva i najbolje prakse upravljanja prirodnim i kulturnim nasleđem.
U cilju poboljšanja politika za upravljanje prirodnim i kulturnim nasleđem, zajednička metodologija biće distribuirana kreatorima politika u obliku preporuka za konkretne lokalne, regionalne i nacionalne politike.
Internet stranica projekta: