Kako bi zemlje našeg regiona privukle što veći broj turista sa dalekih destinacija, neophodno je da na tržište izađu sa zajedničkim proizvodom. Uprkos postojećim političkim tenzijama, volja za saradnjom postoji - zaključeno je na osmoj konferenciji "Regija za turizam, turizam za regiju", koja je održana 26. januara 2017. u Palati Srbije u Beogradu.
Cilj konferencije, koju je organizovala poslovna asocijacija Biznis plus u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija, je promocija turizma u regiji, ali i uspostavljanje boljih veza između turističke delatnosti, kao jednog od nosilaca razvoja, sa ostalim privrednim granama.
- Ovaj skup pokazuje da u regionu umesto nacionalizma i populizma ima malo i turizma, koji se pokazao kao "poslednji Mohikanac" u povezivanju regiona. Ranije se činilo da bi to mogli biti sport i kultura, ali je turizam ostao jedini sektor koji ima potencijal za povezivanje ljudi i država u regionu - istakao je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije Rasim Ljajić.
- Naš prioritet su tržišta Kine, Japana, Južne Koreje i Irana, ali i SAD, Australije i Kanade. Kina je za nas vrlo interesantno tržište, imajući u vidu činjenicu da je u 2015. godini putovalo 128 miliona kineskih turista, a u 2016. taj broj iznosio je oko 140 miliona. Srbija je ukinula vize za kineske turiste, a ove godine očekujemo i uvođenje direktnog avio-leta za Kinu. To su dva preduslova bez kojih nema razvoja turizma. Verujem da postoji šansa i spremnost država regiona da uđu u ovaj projekat, jer to je na dobrobit ekonomija svih zemalja regiona - poručio je Ljajić, dodajući da je veoma važno da se ujednači vizni režim u regionu, kao i da se obezbedi puna stabilnost i bezbednost, ulaže u infrastrukturu i bolju promociju regiona na međunarodnom tržištu.
Pozitivan imidž i bezbednost
Na konferenciji je istaknuta i važnost kreiranja novog imidža balkanskog regiona, koji više neće biti mesto sukoba, nego prosperiteta i dobre turističke ponude.
- Osnovni motivi za putovanja turista, posebno u današnje vreme, jesu bezbednost i sigurnost putnika, politička stabilnost i imidž. Ukoliko to nedostaje, plašim se da od kreiranja zajedničke regionalne turističke ponude neće biti ništa. Preduslov je da imamo punu političku stabilnost i najbolje moguće odnose u regionu. Mi moramo da šaljemo poruku da je ovo zona mira i stabilnosti, a ne zona potencijalnog konflikta - naveo je Ljajić.
Postavilo se i pitanje da li postoji spremnost vlada za kreiranje regionalnog turističkog proizvoda. Odgovor predsedavajućeg Predsedništva BiH Mladena Ivanića bio je afirmativan.
- Bez obzira na političke tenzije, mislim da postoji spremnost na saradnju u turizmu, i da su tu pretežno institucije Saveta ministara BiH i Vlade Srbije napravile značajan iskorak. Turoperatori iz pojedinih zemalja, poput Turske, uključili su posete Srbiji i BiH kao ključne. Mi smo svi pojedinačno mali da bismo bili dovoljno atraktivni izolovano, dok zajedno i te kako možemo da budemo konkurentni - zaključio je Ivanić.
Na jesen regionalni turistički projekat uz podršku EU
Generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju Goran Svilanović izneo je podatke da je direktan doprinos turističke industrije BDP-u regiona 6%, a indirektan oko 14-15%, te da je četvrtina ukupnog izvoza regiona generisana turističkom privredom.
On je naveo i da će iz fondova EU biti opredeljeno više od 5 miliona evra za razvoj regionalnih tura baziranih na zajedničkom kulturno-istorijskom, avanturističkom i gastro turizmu.
- Već na jesen ćemo započeti realizaciju tog programa na kojem radimo poslednje dve godine i koji bi trebalo da okupi sve privrede iz regiona, kao i da omogući povezivanje - rekao je Svilanović, dodajući da je važno i da zemlje regiona dogovore neformalne granične prelaze, kako bi turisti slobodno mogli da prelaze iz jedne zemlje u drugu.
Na konferenciji je predstavljen i regionalni projekat IPTV za biznis i turizam, kao i hotelski kapaciteti i najznačajniji lokaliteti regiona.