Prolom Banja jedna je od srpskih banja koju gosti iz svih krajeva sveta rado posećuju i čiji su smeštajni kapaciteti tokom sezone redovno popunjeni. Specijalna bolnica za rehabilitaciju Prolom Banja je formirana 2009. godine, kao "ćerka firma" matične kompanije Planinka, koja je nedavno kupila i Kuršumlijsku banju.
- Ukoliko se posmatra posećenost Prolom Banje u proteklih nekoliko godina može se uočiti trend povećanja broja gostiju, kako domaćih tako i inostranih. Tome su doprineli mnogobrojni sadržaji, prilagođeni i starijoj i mlađoj populaciji. Iz godine u godinu broj gostiju se povećava pa je tako u 2018. godini ukupan broj noćenja iznosio rekordnih 90.000 - kaže za eKapiju Marko Gašić, marketing menadžer Prolom banje.
Od ukupnog broja gostiju oko 20% čine stranci. Najviše inostranih gostiju je iz Makedonije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Bugarske, Rusije, a polako se povećava interesovanje za Prolom Banjom i iz ostalih zemalja.
- Ako posmatramo stariju populaciju koja u Prolom Banju dolazi zbog lečenja, mi pružamo uslugu koja podrazumeva kvalitetne tretmane, savremnu dijagnostiku, udoban smeštaj, ukusnu hranu, ljubazno osoblje i kulturno-rekreativni sadržaj. Osim toga, terapije se odvijaju svakodnevno, uključujući vikende i praznike, dok naši lekari brinu o gostima 24 sata - kaže Gašić.
Sa druge strane, ukoliko gosti dođu zbog odmora i rekreacije, na raspolaganju je Wellness centar koji se prostire na više od 2.000 m2 i 3 nivoa sa mnogobrojnim sadržajima za opuštanje: otvoreno-zatvoreni bazen, saune, Prolom more – bazen punjen jedinstvenom Prolom vodom i morskom solju, parna kupatila, kneipp staza, slane sobe, teretana, fitnes sala, sala za zabavu, kozmetički tretmani, wellness masaže...
Prolom Banja je oduvek privlačila turiste zbog Prolom vode koja se koristi u čitavom kompleksu (medicinski i wellness centar, bazeni i dr.).
Smeštajni kapacitet u okviru kompleksa specijalne bolnice Prolom banja je 380 ležajeva. Tokom letnjih meseci, kako kažu iz menadžmenta, raspoloživi smeštajni kapacitet je nedovoljan.
- Stalno se radi na unapređenju kvaliteta usluge i podizanja na jedan viši nivo a svake godine goste obradujemo nekim novim sadržajima u okviru turističke ponude - kaže Gašić.
Podsetimo, menadžment Planinke je obišao i nedavno kupljenu Kuršumlijsku banju i već pravi planove za investicije.
- Po prvim procenama menadžmenta, da bi Kuršumlijska Banja počela da radi potrebna su ulaganja više od 10 miliona evra - naveli su ranije iz kuršumlijskog preduzeća Planinka.
Izvor: eKapija