Varšavski restoran „Ispod crvenog vepra“ oživaljava duh i meni ere komunizma između 60-ih i 80-ih godina prošlog veka. Smešten je na prostoru gde su se nekad nalazile fabrike i pivare, gde je bio epicenatar poljske radničke klase. Zahvaljujući zanimljivoj istoriji, specijalno uređenom enterijeru, kao i autentičnom meniju podeljenom na dva dela – za buržoaziju i proletarijat, poseta ovom restoranu je danas i kulinarska i turistička atrakcija poljske prestonice.
Prolaskom kroz crvena vrata, gosti restorana „Ispod crvenog vepra“ (Oberża pod Czerwonym Wieprzem) ulaze u priču koju su ispleli vlasnici oko intrigantne prošlosti ovog varšavskog ugostiteljskog objekta. Legenda počinje pre mnogo godina kada je izgrađena gostionica, a pripoveda o buntovnim radnicima sa kraja veka koji su se na tom mestu okupljali da bi uz pivo raspravljali o politici, nastavlja se pričom o rušenju gostionice zajedno sa Varšavom tokom Drugog svetskog rata, i značajnom ali tajnom ponovnom otvaranju restorana od strane velikodostojnika Komunističke partije 1960-ih godina XX veka.
Tadašnje otvaranje moralo je da protekne u tajnosti, zato što je restoran bio mesto za luksuzna obedovanja nedostupna proletarijatu, a u epicentru poljske radnične klase. Članovi komunističkog aparata i vrhovni lideri jeli su i pili skriveni u podrumu ispod neupadljivog bara zvanog „Magda“, koji je služio samo kao paravan.
Priča se da su Fidel Kastro, Mao Ce Tung i Leonid Brežnjev uživali u svinjetini i rashlađenoj votki, dok su na ulici iznad njih obični građani u redu čekali da kupe kobasice iz loše snabdevenih prodavnica. Postoje i glasine da je restoran povezan podzemnim tunelom sa varšavskom Palatom kulture, ogromnim zdanjem, koje je grad dobio na poklon od Staljina i gde su se održavali svi važni kongresi komunističke partije. Ovo „igralište“ za pomenutu gospodu zatvoreno je, prema priči sadašnjih vlasnika, nakon pada komunizma 1989. godine, kada je u određenim političkim krugovima proglašen za „nepodobno“ mesto.
Crveno do detalja
Sadašnji restoran, smešten izvan turističkog centra grada, u stambenom i komercijalnom delu poljske prestonice, otvoren je 2006. godine pod nazivom „Gostionica ispod crvenog vepra“, koji je navodno proistekao od nadimka koji je restoran dobio kao mesto okupljanja „crvenih“ revolucionara ranog komunizma, uključujući i Lenjina.
U unutrašnjosti restorana velika pažnja posvećena je detaljima. Dugački drveni stolovi i crveni separei zamenili su nameštaj gostionice „Magda“ iz ere komunizma, a na mestu nekadašnje tajne sobe u podrumu sada se nalazi kuhinja. Teške crvene zavese, posteri i slike socijalističkih heroja, konobari sa crvenim detaljima odeveni su u skladu sa temom, a hostese koje dočekuju i ispraćaju goste do stola obučene su u uniforme iz tog perioda. Čak i muzika potiče iz perioda od 1950-ih do 1980-ih godina. Najinteresantniji deo enterijera predstavlja sto izdignut na platformi (za velikodostojnike i buržoaziju) iza kojeg na zidu visi slika zvana „Poslednja komunistička večera“ na kojoj su naslikani za istim stolom Lenjin, Brežnjev, Mao Ce Tung, Kastro i, naravno, drug Tito, kao i ostali lideri zemalja „iza Gvozdene zavese“.
Šta jede proleterijat, a šta buržoazija?
Meni uglavnom sadrži poljske specijalitete, ali tu se nalaze i jela zemalja koje više ne postoje – SSSR, Čehoslovačke, Jugoslavije, Nemačke Demokratske Republike. Meni je zasnovan po ugledu na omiljena jela tadašnjih lidera i specijalnih recepata tog vremena, a podeljen je na dva dela: „za proletarijat“ i „za buržoaziju“. Meni je zapravo atrakcija za sebe sa šaljivim opisima i nazivima jela, kao što su „Oblino dekorisan Leonidov svinjski vrat“, „Maova piletina“, „Fidelova cigara“ – svinjska rebra rolovana u obliku cigare i poslužena sa ljutim sosom od paradajza. Jedno do najpopularnijih jela je „Erihova svinjska leđa“ pečena u rerni u sosu od karamelizovanog bavarskog piva – spremljena na isti način kako ga je baka bivšeg lidera Istočne Nemačke Eriha Honekera nekada pravila, navodi se u meniju.
Ni predjela nisu ništa manje interesantna. Meni za proletarijat nudi slaninu sa kiselim krastavčićima, dok buržoazija ima na meniju izbor divljači. Palačinke od krompira namenjene su proletarijatu, a uz njih stoji da se prave od krompira sa najboljih farmi u zemlji, koje su seljani hrabro branili od invazije američkih sorti krompira.
Restoran „Ispod crvenog vepra“ omiljeno je mesto za odlazak na večeru ne samo stanovnika Varšave i njenih gostiju, već i poznatih svetskih zvezda današnjice, poput glumca Brusa Vilisa, bokserskog šampiona Lenoksa Luisa i mnogih fudbalskih velikih imena, čije fotografije takođe krase zidove ovog autentičnog restorana.
Marija Obradović