Predsednik Privredne komore Srbije razgovarao je s predstavnicima Udruženja pivara Srbije o izazovima sa kojima je, u vreme pandemije, suočena industrija piva.
Oni su razgovarali o predlozima i inicijativama za oporavak i stabilizaciju poslovanja ove privredne grane.
Predstavnici Udruženja pivara Srbije, predstavljajući predloge, ukazali su da je stabilizacija visine akciza uslov za rast, inovacije i nove investicije, navodi se u saopštenju PKS.
Кako su istakli, stabilizacijom, kao i promenom metoda obračuna akcize, bili bi omogućeni veća predvidljivost i lakše poslovanje, bez negativnog uticaja na zaposlene i krajnje potrošače, kao i stabilni prihodi budžetu.
Među predlozima navedeni su i smanjenje PDV-a za HORECA sektor, subvencionisanje cene zakupa poslovnog prostora za HORECA i smanjenje naknade za vode.
Tokom diskusije ukazano je na mogućnost i potrebu da se razvije poseban vid podrške kojim bi se domaći poljoprivrednici i poslovni sistemi dodatno zainteresovali i pomogli da započnu intenzivniju proizvodnju hmelja za potrebe pivarske industrije Srbije.
Na sastanku u PКS bilo je reči o depozitnom sistemu upravljanja otpadom, a kako je ocenjeno, potrebno je izraditi sveobuhvatnu analizu koja bi sagledala sve aspekte uvođenja ovog sistema kako za potrošače, tako i za državu i industriju.
U Udruženju pivara Srbije podsećaju da je prošle godine proizvedeno više od 5,5 miliona hektolitara piva. Osim distribucije u maloprodajnim objektima, čak skoro trećina plasmana namenjena je različitim ugostiteljskim objektima. U najvećim kompanijama ove industrije radi oko 15.000 ljudi.
Zbog globalne zdravstvene krize, a posebno u vreme vanrednog stanja, kada ugostiteljski objekti nisu radili, ovaj sektor je pretrpeo velike gubitke u plasmanu svojih proizvoda.
Udruženje pivara Srbije okuplja "Apatinsku pivaru", "Кalzberg Srbiju", "Hajneken" i "Sladaru suflet Srbija".
Izvor: b92