Manifestacija WORKSHOP & B2B – FOOD & BEVERAGE „UKUSI JUGA ITALIJE” u organizaciji beogradske kancelarije Italijanske agencije za spoljnu trgovinu (ICE), a u okviru programa PES2, održana je pre nedelju dana u beogradskom hotelu Hajat, uz učešće predstavnika 27 kompanija iz prehrambenog sektora iz regija Abruco, Kalabrija, Kampanija, Pulja i Sicilija.
U prisustvu više od 80 privrednika iz sektora hrane i pića – najvažnijih uvoznika, distributera, šefova kuhinja i somelijera iz Srbije i susednih zemalja koji su u Beograd stigli u koordinaciji sa kancelarijama ICE Agencije iz regiona, italijanski proizvođači su predstavili svoje specijalitete, među kojima vrhunska vina, maslinovo ulje, kafu, testeninu, sireve i druge enogastronomske proizvode tipične za jug Italije.
Otvarajući konferenciju za novinare koja je pratila događaj, direktorka beogradske kancelarije ICE Agencije Marina Skonjamiljo je istakla da je spoljnotrgovinska razmena između Italije i Srbije veoma dinamična u svim sektorima, uključujući i poljoprivredno-prehrambeni. Osvrnuvši se na italijanske proizvode koji su predstavljeni u Hajatu, Skonjamiljo je podsetila i na to da je Italija glavni dobavljač Srbije kada je reč o testenini i o maslinovom ulju, kao i da je prva među zemljama EU po izvozu vina i kafe u Srbiju.
Na konferenciji je učestvovao i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije Branislav Nedimović, koji je zahvalio organizatorima skupa i podvukao još jednom značaj ove i sličnih manifestacija za dalje unapređenje privredne saradnje između Srbije i Italije.
- Veoma sam zahvalan italijanskim kolegama što nam na različite načine pružaju mogućnost da povećamo kapacitete u oblasti poljoprivrede - naglasio je Nedimović.
Predstavnicima medija obratio se i zamenik direktora Divizije za poslovanje sa privredom Banca Intesa Predrag Milenović, koji je naglasio da ta banka ima važan zadatak u promociji ekonomske saradnje između Srbije i Italije kojoj doprinosi kombinacijom internacionalnog iskustva matične grupe u Italiji i poznavanjem specifičnosti domaćeg tržišta.