Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija opredelilo je osam miliona dinara za očuvanje starih zanata poput izrade jorgana, predmeta od kože, tradicionalnih slatkiša i bombona. Potom izrade narodnih muzičkih instrumenata, pletenje, kaligrafiju, izradu tapiserija...To je način da ove tradicionalne delatnosti ne samo ostanu upamćene, već i da se sa njima upoznaju mlađe generacije i turisti, poručuje Uroš Kandić, državni sekretar u ovom ministarstvu.
Da li su stari zanati potencijal i za razvoj turističke ponude?
Stari zanati daju važan pečat turističkoj ponudi naše zemlje. Oni su element tradicije kojom se ponosimo, i nacionalnog brenda Srbije koji nas čini atraktivnim za Evropu i svet.
Ko će imati najviše koristi od promocije donekle zaboravljenih zanata i veština?
Cilj je da se poveća broj zaposlenih koji raspolaže veštinama za 105 prepoznatih tradicionalnih zanata u Srbiji. Tačnije, naša zamisao je da se očuva porodična tradicija koja se prenosi sa kolena na koleno, i zadrži stanovništvo u ruralnim područjima. Kada ima onih koji znaju, možemo da računamo da će doći turisti i oni koji sa tim žele da se upoznaju, kaže Kandić.
Izvor: TOS