Predivne peščane plaže, tirkizno more i palme, motivi su na fotografijama Bahama zbog kojih ovu malu ostrvsku državu u Atlantskom okeanu često nazivaju i "raj na zemlji".
Međutim, postoji i druga strana tog karipskog bisera koja se ne može videti na razglednicama.
Idilične plaže, uzbudljiv noćni život, luksuzni hoteli, kao i povoljan šoping, učinili su Bahame najpoželjnijom turističkom destinacijom, ali su posetioci ugrozili prirodnu lepotu ostrva.
Turizam od kojeg Bahami žive s vremenom je postao prevelik zalogaj za ostrvsku državu koja se teško nosi s otpadom, posebno plastikom.
Aktivistkinja Kristal Ambrose upozorava da se Bahami utapaju u plastici.
A razlog tome vidi, kako dalje navodi, u hiperturizmu . Bez dovoljno prostora i resursa za recikliranje, lokalno stanovništvo je primorano da spaljuje i zakopava otpad.
"Ploveći Bahamima prestravila sam se kada sam videla toliku količinu smeća. Kada smo moji prijatelji i ja počeli da razvrstavamo otpad, ugledala sam četkice za zube, češljeve i plastične vilice, pa sam shvatila da je to i moj otpad, to su stvari koje koristim svaki dan. Shvatila sam da sam i ja deo problema. I, jednako tako, mogla bih da budem i deo rešenja. To je za mene bilo buđenje", otkriva Kristal.
Naučnici procenjuju da će do 2025. godine ostrvo da ima više od 680 miliona tona plastičnog otpada na svojim obalama.
Bahami - raj na zemlji
Zbog okeanskih struja, na Bahame stiže otpad s afričkog zapada i juga Kariba, a posledica su peščane plaže prepune mikroplastike.
Kako se klima menja, tako su i uragani sve snažniji, a Bahamska ostrva nemaju infrastrukturu, kao ni kapacitete za rešavanje otpada koji turisti za sobom ostavljaju.
Kako bi se situacija na Bahamima, ali i u celome svetu promenila, Kristal smatra da bi svako pojedinačno trebalo da postane svestan ovog globalnog problema.
Takođe, kako dalje priča, budući roditelji bi trebalo od malih nogu da uče decu kako da zaštite prirodu u kojoj žive.