Golija dobije nove žičare i ski-staze

25. October 2017

Nakon više decenija neopravdane stagnacije, za Goliju, jednu od najlepših planina u Srbiji, prebogatu izvanrednim šumama i idealnu za razvoj turizma i proizvodnju zdrave hrane, po svemu sudeći - dolaze bolji dani.

Iz Javnog preduzeća Skijališta Srbije najavljeno je da će izgradnjom novih žičara i ski-staza, Golija potpuno promeniti izgled "usnule lepotice" i postati moderan ski-centar. U planu je i izgradnja više hotela, a čim krenu radovi na trasi Koridora 11 od Požege do Boljara, koja prolazi padinama prelepe planine, otvoriće se i ogromni prirodni i još neiskorišćeni potencijali Golije.

Na nekoliko skupova u Beogradu, kojima su prisustvovali za Goliju vrlo značajni investitori iz cele Srbije (između ostalih i porodica Đoković) predstavnici Vlade Srbije dali su "zeleno svetlo" Javnom preduzeću Skijališta Srbije da počne sa izradom potrebne dokumentacije za izgradnju šestosedne žičare na lokalitetu Odvraćenica koja će u jednom satu moći da preveze 2.500 skijaša.

Uporedo će se graditi još devet kilometara ski-staza, sistem za veštačko osnežavanje, osvetljena noćna staza, pristupni putevi, restorani, hangari za putnu i drugu mehanizaciju... Ulaganja će premašiti 20 miliona evra. Očekuje se da će skijaška infrastruktura i auto-put odmah dovesti i investitore u nove hotele i da će vrlo brzo Golija dobiti ski-centar za 17.000 gostiju.

Nadamo se da odlaganja više neće biti i da će Golija konačno u svim državnim planovima dobiti značaj koji zaslužuje. Osim od turizma, velike novce država bi mogla da ubere pravilnom eksploatacijom šuma i proizvodnjom zdrave hrane na Goliji. Prolazak auto-puta padinama planine "otvoriće oči svima", svet će se brzo uveriti čime sve Golija raspolaže - kaže Rajko Sović, penzionisani lugar i jedan od najboljih poznavalaca neiskorišćenih golijskih resursa.
 
Izvor: vesti-online

Comments (0)

Connected news

Tourism
Srbija na prestižnom sajmu turizma u Njujorku
27. January 2025
Turistička organizacija Srbije, na čelu sa direktorkom Marijom Labović, učestvovala je,...
Tourism
Srbiji kao turističkoj destinaciji dodeljene dve prestižne nagrade u Kini
16. January 2025
Srbiji, koja je u toku 2024. godine ostvarila rekordne rezultate u turizmu, dodeljene su u Kini...
Tourism
Herceg Novi zove na 56. Praznik mimoze – fešta počinje!
15. January 2025
„Herceg Novi zove – fešta, sunce, more“ slogan je pod kojim će se od...
Tourism
KLM putnicima iz Beograda nudi snižene cene avio-karata do preko 30 destinacija
13. January 2025
Ako se vaš novčanik „istanjio“ tokom novogodišnjih i božićnih...