Ukoliko bi vas neko upitao koji grad ima najviše lokaliteta na UNESCO listi svetske baštine verovatno biste prvo pomislili na Pariz ili Rim, ali tačan odgovor je zapravo Kordoba u Španiji.
Kordoba je nedavno dobila četvrti lokalite na UNESCO listi, čime je prestigla Pariz i Rim. Grad sa oko 325.000 stanovnika je 22. grad po veličini u Španiji i za razliku od Madrida i Barselone sa najvećim brojem turista, Kordoba ima najviše istorijski značajnih lokaliteta.
Velika džamija u Kordobi je prva dospela na UNESCO listu svetske baštine. Istoričari veruju da je originalna građevina služila kao crkva tokom 6. veka, da bi oko sto godina kasnije crkva bila preuređena u džamiju. Danas je to glavna katolička katedrala španske nadbiskupije u Kordobi, a dizajn građevine sa lukovima u obliku potkovica, kupolama i dekorativnim pločicama predstavlja tipičan primer mavarske arhitekture.
Lokalitet "Medina Azahara" (čiji naziv na arapskom jeziku znači "Blistavi grad") čine ostaci mavarskog srednjevekovnog grada, izgrađenog pre oko 1.000 godina, a predstavljao je muslimansku prestonicu u Španiji. Na UNESCO listu svetske baštine upisan je u julu 2018. godine.
"Alcázar de los Reyes Cristianos" bila je kraljevska rezidencija Izabele I od Kastilje i Ferdinanda II od Aragona (para koji je sponzorisao prvo putovanje Kristofera Kolumba u Ameriku 1492. godine). Danas je objekat sa baštom deo Istorijskog centra Kordobe, a na UNESCO listu svetske baštine dospeo je 1994. godine.
Veoma je redak slučaj da jedan festival bude upisan na UNESCO listu, ali "Patios Festival" u Kordobi nije ni malo običan. Proslava festivala, koje je započeta 1918. godine, održava se jednom godišnje tokom prve dve nedelje u maju, kada veliki broj istorijskih kuća okrećenih u belo u centru grada širom otvara vrata svojih dvorišta kako bi ljudi mogli slobodno da uđu i razgledaju prelepe cvetne eksponate.