Skoro 80 odsto gostiju koji borave u Budvi ima između 16 i 49 godina i posećivali su je više puta, a uglavnom dolaze zbog relaksacije, zabave i aktivnosti, prirodnih lepota, novih iskustva, gastronomije i kulture.
To je pokazalo istraživanje tržišta – Guest Survey 2019. koje je sprovela Turisticka organizacija opštine Budva, u saradnji sa nemačkom kompanijom mascontour GmbH, koje je objavljeno na sajtu Turističke organizacije.
Kada je u pitanju platežna moć budvanskog gosta, kod polovine posetilaca ona iznosi ispod 500 evra.
Kod 32 odsto je između 500 i 1.000 evra, 11 odsto ima lične prihode između 1.000 i 2.000 evra, dok sedam odsto turista zarađuje više od 2.000 evra mesečno.
Kada se radi o troškovima, u proseku gosti troše dnevno (po osobi) 23 evra u restoranima, 17,5 evra za suvenire, 15,1 za zabavu, 13,61 za hranu i piće u prodavnicama i marketima.
Anketa o stavovima turista i lokalnih zainteresovanih strana o turizmu i turističkom proizvodu Budve rađena je tokom letnjih meseci prošle godine, a učestvovalo je 1.068 ispitanika.
Istraživanje je pokazalo da se tokom pripreme putovanja gosti uglavnom oslanjaju na informacije koje su dobili od drugih ljudi (prijatelji i rođaci, društveni mediji/blogovi o putovanjima ) ili na svoja lična iskustva.
Gosti su najzadovoljniji ljubaznošću lokalnog stanovništva, kvalitetom smeštaja, uslugom u restoranima…
Nasuprot tome, ispod proseka su ocenjeni gradski komunalni problemi, kupovina i suveniri, sportske i kulturne aktivnosti, usluge turističkih vodiča (ekskurzije)…
Više od polovina ispitanika (54 odsto) je veoma zadovoljno celokupnim iskustvom odmora u Budvi, a prosečna ocena zadovoljstva celokupnim iskustvom odmora je 4,42 (od 1 do 5).
Online rezervisanje je gotovo zamenilo direktno, a čak 78 odsto gostiju sami organizuju svoje putovanje.
Kada je reč o gostima koji troše novac za rezervacije unapred, u proseku oni po osobi i po putovanju troše 376 evra za smeštaj, 234 evra za prevoz do destinacije, 216 evra za iznajmljivanje automobila i 54 evra za izlet.
Izvor: Tanjug