Jošanička Banja se nalazi na obroncima Kopaonika, na nadmorskoj visini od 550 m, u dolini reke Jošanice i njene pritoke Samokovke. Okolina banje je bogata zelenilom i šumama u kojima dominira „banjski borjak“ koji predstavlja deo prirode posebne vrednosti, naročito za zdravstvene i rekreativne potrebe. Banja je udaljena od Beograda 245 km, a od Kraljeva 74 km.
Istorijski razvoj Jošaničke Banje kao naselja oduvek je bio vezan za termalne izvore. Pretpostavlja se da su sa lekovitim vodama Jošaničke Banje prvi bili upoznati Rimljani, a da su njihovo blagotvorno dejstvo koristili i Turci. Prvo stručno ispitivanje lekovitosti vode poznato je tek 1834. godine. Voda je ispitivana na Bečkom medicinskom univerzitetu, na zahtev kneza Miloša. Jošaničku Banju je posećivao, u svojim mnogobrojnim prolascima ka Kopaoniku i Josif Pančić, koji za nju kaže da je „najtoplija u Jevropi i nema sebi druge do one u Bursi i Maloj Aziji i još se po medičkoj rednji može meriti s vodom u Gostronu, samo što je ova mnogo toplija“.
Jošanička Banja ima 5 izvora mineralnih voda, koji se ubrajaju među najtoplije u našoj zemlji. Glavni izvor daje 7 litara vode u sekundi, temperature 77ºC. Ostali izvori su ukupnog kapaciteta 30 litara u sekundi. Temperatura vode svrstava je u kategoriju hipertermalnih voda, što omogućava njeno korišćenje za kupanje, orošavanje, ispiranje i inhalaciju, u zavisnosti od indikacija i načina primene.
Banjski kompleks čine banjsko (novo) kupatilo podignuto 1935. godine sa manjim bazenom, 8 manjih hidromasažnih kada i jednom velikom đakuzi kadom, staro kupatilo (hamam) iz XVIII veka, blatno kupatilo, sauna i manji otvoreni bazen. U novom kupatilu je otvorena ambulanta fizikalne medicine koja ima aparate za sve vrste elektroterapija, laseroterapiju, terapiju ultrazvuka i niskofrekventnu magnetnu terapiju, aparat za presoterapiju - limfnu drenažu ekstremiteta i celog tela. Realizacija projekta uređenja novih parkovskih površina planirana je do početka letnje sezone.
Kulturno-istorijsko nasleđe
Foto: To Raška
U Jošaničkoj Banji se nalazi memorijalni kompleks Milunke Savić, koji čine spomenik Milunke u prirodnoj veličini i memorijalna soba sa multimedijalnom postavkom koju čini nekoliko segmenata. Centralni deo izložbe je interaktivni mozaik sa brojnim Milunkinim fotografijama iza kojih se kriju autentični filmovi iz Velikog rata. Drugi segment su dva improvizovana vojna rova – srpski i austrougarski koji prikazuju uslove u kojima je Milunka ratovala. Treći deo postavke je izložba predmeta iz perioda Prvog svetskog rata, fotografija, dokumenata i naslovnica francuskog dnevnog lista Le Petit Journal. U selu Koprivnica, nedaleko od Jošaničke Banje, nalazi se Milunkina rodna kuća koja je obnovljena 2015. godine.
Crkva Uspenja Presvete Bogorodice nalazi se na uzvišenju iznad centra banje, na njenoj južnoj strani. Izgrađena je 1868. godine, po ugledu na mnogo starije okolne manastire. Po vremenu gradnje spada u najmlađe spomenike na teritoriji opštine Raška. Podignuta je na mestu ranije crkve brvnare.
Staza zdravlja
Jošanička Banja turistima nudi uređenu pešačko biciklističku stazu na kojoj rekreativci ali i sportisti mogu da uživaju i treniraju u skrivenim lepotama i predelima banjskog borja, hladovini šume i čistom vazuhu. Staza ima tri rute - crvenu, narandžastu i zelenu, ukupne dužine 10 km.
Foto: To Raška