Ljajić: Rekordni prihodi od turizma u 2017.

12. January 2018

Prihodi od turizma u Srbiji za 10 meseci prošle godine iznosili su 971 milion evra i nema sumnje da će dostići ukupnu sumu od 1,2 milijarde evra, što je rekord, izjavio je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Ministar Ljajić je u intervju za Rojters rekao da Srbija u 2018. godini očekuje povećanje prihoda od turizma od gotovo 17 odsto, pri čemu bi oni dostigli 1,4 milijarde evra, što bi bilo oko 3 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Britanska agencija ocenjuje je za to delimično zaslužna rastuća reputacija Beograda kao grada koji voli da se zabavlja.

- Mi nudimo dobru zabavu, gostoprimstvo i istoriju - i sve to po povoljnim cenama - rekao je Ljajić.

On, međutim, navodi da Srbija mora da poboljša svoju infrastrukturu i obnovi desetak banja i drugih lokaliteta od istorijskog značaja kako bi postala privlačnija turistima.

Srbija nema izlaz na more i kao turistička destinacija znatno zaostaje za drugim bivšim jugoslovenskim republikama poput Hrvatske i Crne Gore, ali se nada da će njen geografski položaj u srcu Balkana, krstarenje Dunavom i istorijski spomenici, teško stečena politička stabilnost i niske cene privući više stranih turista, ocenjuje Rojters.

Agencija navodi da je Srbija relativno popularna destinacija za Ruse i Kineze, uglavnom zbog dobrih političkih veza sa ovim zemljama, dodajući da Beograd, koji teži članstvu u EU, sada želi da privuče i više zapadnih gostiju.

Prema pisanju "Lonely Planeta", vodećeg svetskog turističkog vodiča, Beograd sada konkuriše Berlinu kao destinacija za zabavljanje, podseća Rojters i navodi da je Novi Sad, domaćin letnjeg muzičkog festivala Egzita, dok se u Guči održava najveće takmičenje trubača na svetu.

Popularna su i krstarenja Dunavom, a Srbija obnavlja i tvrđave duž te reke. Agencija navodi i da više od polovine noćenja stranih gostiju u Srbiji otpada na Beograd, dok Novi Sad i planinski centri Kopaonik i Zlatibor pokrivaju ostatak noćenja. Za 11 meseci 2017. godine, Srbija je registrovala skoro tri miliona noćenja stranih gostiju, najviše u Beogradu, Novom Sadu, na Kopaoniku i Zlatiboru.

Izvor: Tanjug

Comments (0)

Connected news

Tourism
Srbija na prestižnom sajmu turizma u Njujorku
27. January 2025
Turistička organizacija Srbije, na čelu sa direktorkom Marijom Labović, učestvovala je,...
Tourism
Srbiji kao turističkoj destinaciji dodeljene dve prestižne nagrade u Kini
16. January 2025
Srbiji, koja je u toku 2024. godine ostvarila rekordne rezultate u turizmu, dodeljene su u Kini...
Tourism
Herceg Novi zove na 56. Praznik mimoze – fešta počinje!
15. January 2025
„Herceg Novi zove – fešta, sunce, more“ slogan je pod kojim će se od...
Tourism
KLM putnicima iz Beograda nudi snižene cene avio-karata do preko 30 destinacija
13. January 2025
Ako se vaš novčanik „istanjio“ tokom novogodišnjih i božićnih...