Arheološki lokalitet "Rimske terme" konačno će otvoriti svoju kapiju za organizovane ture posetilaca. Na toj lokaciji urađen je i video nadzor, ali ne zbog lopova, već zbog nesavesnih građana koji su iz obližnje zgrade, kroz prozor, bacali đubre na ovo, za grad Čačak izuzetno važno arheološko nalazište.
Kako bi turistima na najbolji način bile prikazane sve specifičnosti "Rimskih termi", Narodni muzej je u saradnji sa gradom Čačkom i Turističkom organizacijom napravio kulturno–informativnu tablu, dugačku 18.5 metara, od čega polovinu zauzimaju informacije i fotografije ovog lokaliteta, a drugu polovinu arheološka nalazišta koja postoje na tom području.
- Na mapi su svi arheološki lokaliteti na kojima smo vršili istraživanja i iskopavanja prethodnih godina. Izuzetno nam je važno da turisti koji dođu mogu da pročitaju sve bitne informacije i to na četiri jezika i vide fotografije koje smo prikupili - rekla je Aleksandra Gojgić, arheolog u Narodnom muzeju u Čačku.
Grad je u rekonstrukciju dotrajalih elemenata lokaliteta uložio 1.2 miliona dinara, a Turistička organizacija Čačka 700.000 dinara.
Rimske terme u centru Čačka otkrivene su prilikom iskopavanja temelja za novu stambenu zgradu. Zaštitna arheološka iskopavanja su izvedena tokom 1970. godine u saradnji Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva i Narodnog muzeja u Čačku.
Zaključeno je da su terme sagrađene krajem trećeg i početkom četvrtog veka. Prilikom radova na novoj zgradi deo termi je uništen, a u decenijama nakon toga nalazište je bilo više puta čišćeno od nabacanog đubreta.
Željka Vesić
Izvor: Energetski portal