Turistička ruta secesije od Subotice do Osijeka jedan je od projekata koje će finansirati Evropska unija kroz Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatske i Srbije.
Secesija ili art nouveau (francuski "nova umetnost") je stilski pravac u umetnosti koji se javio kao reakcija na akademizam i eklekticizam poslednjih decenija 19. veka. U gradovima Srednje Evrope, tadašnje Austro-Ugarske, brzo su se pojavili nacionalni oblici tog pravca koji je želeo da "ulepša" industrijsku proizvodnju, spoji umetnost i trgovinu, ukrasi bezlične fasade zgrada.
Projekat S.O.S. (Subotica Osijek Secession Tourist Route) želi da promoviše turizam kroz saradnju Osječko-baranjske županije i Zapadnobačkog i Severnobačkog okruga. Ideja je da ruta turistima otkrije najlepše primere secesije s kraja 19. i početka 20. veka.
Tri najznačajnije građevine na području Vojvodine u stilu secesije su Sinagoga, sagrađena 1902. godine, Raichl palata i Gradska kuća, sve tri u Subotici. Svoj današnji lik Subotica je dobila u neverovatno kratkom razdoblju od 20 godina krajem 19. veka, a zbog brojnih primera ovog stila tamošnji turistički vodiči već nude rutu koja vodi "Putevima secesije".
Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska–Srbija za period 2014–2020. obuhvata područja četiri županije severoistočne Hrvatske i pet okruga severozapadne Srbije u kojima živi oko 2.3 miliona stanovnika.
Među projektima vrednim 5.5 miliona evra, za koje su ugovori potpisani 29. avgusta 2017. godine u Zagrebu, našli su se još i jahanje konja u Sremu, razvoj hortikulture, nadzor hrvatsko-srpske pogranične zone radi očuvanja biodiverziteta i prirodnog blaga, zaštita močvarnih oblasti, te prekogranična mreža za inovacije i preduzetništvo na području IT-a. Prvi poziv na dostavu projektnih predloga izazvao je veliki interes: prijavljeno je 127 projekata, a prihvaćeno ukupno 23.
Budžet šestogodišnjeg Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatske i Srbije iznosi 40 miliona evra, u kojem EU učestvuje sa 34 miliona.
Izvor: seebiz.eu