Udruženje nemačkih ugostitelja požalilo se na manjak osoblja posle ukidanja pandemijskih mera i ponovnog otvaranja hotela i restorana, a savezni zavod za zapošljavanje izneo je podatak da u ugostiteljskoj branši radi 14 odsto manje ljudi nego pre pandemije.
- Brojni hoteli i restorani se žale da im nedostaje osoblja - rekla je Ingrid Hartges, direktorka Dehoge, krovnog udruženja nemačkih hotelijera i ugostitelja.
Najviše nedostaju kuvari, sezonski radnici iz inostranstva i studenti, piše "Telegraf Biznis".
Hartges je objasnila kako je veliki broj pomoćnog osoblja, posebno studenata, tokom zatvaranja zbog pandemije pronašao novi posao.
- Oni koji su nekad radili kao konobari, prešli su, na primer, u logističku branšu koja je doživela procvat tokom pandemije - rekla je Hartges u razgovoru za medijsku grupu Redakcijska mreža Nemačke.
Dodala je kako su brojni sezonski radnici iz inostranstva koji su radili u nemačkim restoranima i hotelima radije otišli u Austriju i Švajcarsku gde su hoteli i restorani otvoreni pre nego u Nemačkoj. To se, kako je rekla, odnosi i na nemačke sezonske radnike.
- Branši i zaposlenima je potrebna perspektiva - rekla je Hartges i zatražila i poresko rasterećenje vlasnika hotela i restorana, što bi povećalo plate i privuklo dovoljno radnika.
Kvalifikovani kuvar u Baden-Wuerttembergu, jednoj od bogatijih saveznih pokrajina, prosečno mesečno zarađuje oko 2.200 evra bruto, javlja Telegraf Biznis".
Prema podacima savezne kancelarije za zapošljavanje, u hotelijerstvu i gastronomiji trenutno radi 154.000 osoba, 14 posto manje nego 2019.