Predstavnici Specijalne bolnice za rehabilitaciju Banja Koviljača i Zavoda za penzijsko osiguranje Austrije potpisali su, u prisustvu ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darije Kisić Tepavčević i ministra zdravlja Zlatibora Lončara, Ugovor o pružanju medicinske rehabilitacije austrijskim osiguranicima, odnosno korisnicima prava na penziju.
Potpisivanje ovog ugovora omogućava da se austrijski osiguranici i penzioneri leče u Specijalnoj bolnici u Banji Koviljači ukoliko boluju od bolesti muskulatornoskeletnog sistema. Početni kapacitet je 30 postelja.
Ministarka Kisić Tepavčević je tim povodom istakla da je ovo prvi put da jedan rehabilitacioni centar u Srbiji potpisuje ugovor sa inostranim državnim penzijskim fondom.
- Ovo je veliki dan za našu zemlju, budući da nam potpisivanje ovakvog ugovora sa inostranim državnim penzijskim fondom otvara put za razvoj medicinske rehabilitacije, a naša zemlja sa svojim privrednim karakteristikama i termalnim izvorima ima sve preduslove za to - rekla je ona.
Naglasila je da Srbija ima izuzetno dobre bilateralne odnose sa Austrijom u oblasti socijalnog osiguranja, da sa ovom državom imamo Sporazum o socijalnom osiguranju koji obuhvata sva osiguranja, uključujući penzijsko, invalidsko i zdravstveno kao i osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
Prema njenim rečima, obe strane potpisnice ispunjavaju sve dužnosti i obaveze koje podrazumeva ovaj sporazum.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je rekao da postoji ogroman prostor za proširenje svih vidova saradnje, da su kapaciteti Srbije mnogo veći i da se nada da je ovo samo početak dalje saradnje.
Generalni direktor Specijalne bolnice za rehabilitaciju u Banji Koviljači dr Aleksandar Jokić izjavio je da je ovo veliki dan za tu banju, ali i veliki dan za srpsku rehabilitaciju, jer je potpisan istorijski ugovor o partnerstvu.
- Na nama je sada velika odgovornost da ispunimo ovo što smo potpisali, jer od toga ne samo da zavisi nastavak ugovora, već i mogućnost proširenja posla i na ostale centre za rehabilitaciju u Srbiji - rekao je Jokić.
Da je to sasvim moguće i da se raduje budućoj saradnji, istakao je i generalni direktor Zavoda za penzijsko osiguranje Austrije Vinfried Pinger, koji je ocenio da je potpisivanje ugovora vrhunac izvanredne saradnje Srbije i Austrije u ovoj oblasti, da se na ugovoru radilo godinama i da se raduje što će ljudi koji žive u Austriji, a koji predstavljaju najveću grupu osiguranika posle Nemaca, moći da idu na rehabilitaciju na maternjem jeziku.
Izvor: Tanjug/eKapija