Sektor turizma u Srbiji doživeo je dramatičan rast u poslednjih 10 godina, ali saradnja turističke privrede i obrazovnog sistema nije pratila ubrzani razvoj. Kada se tome dodaju demografske promene i migracije stanovništva, nastaje veliki jaz između potreba poslodavaca u turizmu i veština koje postoje na tržištu radne snage.
Preporuke za unapređenje iznete su na upravo završenoj Radionici o potrebnim veštinama u sektoru turizma, koju su organizovali Unija poslodavaca Srbije i Međunarodna organizacija rada. Veliko je ohrabrenje da su na radionici učestvovale sve relevantne strane u ovom sektoru: predstavnici Ministarstva turizma i omladine, Kancelarije za dualno obrazovanje, Saveta za stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Agencije za kvalifikacije, Nacionalne službe za zapošljavanje, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Republičkog zavoda za statistiku, obrazovnih institucija iz oblasti turizma i hotelijerstva, poslodavci iz oblasti turizma i hotelijerstva kao i predstavnici sindikata.
Na dvodnevnoj radionici identifikovane su ključne prepreke i barijere za razvoj turističkog sektora. Na osnovu ovih informacija koje su prikupljene od svih zainteresovanih strana, u Uniji poslodavaca Srbije biće formirana strategija razvoja turizma. Ona će kasnije biti upotrebljena za pokretanje formalnih inicijativa ka kreatorima zakona, ekonomske politike Srbije i svih drugih segmenata koji čine okvir za poslovanje u hotelijerstvu i turizmu.
- Turistički sektor u Srbiji pokazuje veliki potencijal rasta, ali za to su nam potrebni i odgovarajući kadrovi. U trenutnom stanju obrazovni sistem je takav da ne stvara kadrove prema potrebama privrede, već prema trenutnoj strukturi profesorskog kadra - rekao je predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić, podsećajući da Unija već godinama unazad ukazuje na ovaj problem i da je pokrenula zvaničnu inicijativu za reformu obrazovnog sistema.
- U perspektivi, nadam se da ćemo u turizmu i u drugim sektorima napraviti kvalitetne kadrove koji će omogućiti da se svaka industrija razvija. To je ono što je zajednički cilj svima, kao i zadržavanje kvalitetnih kadrova u Srbiji. Ministarstvo turizma kroz kreditne linije podržava razvijanje samozapošljavanja u Srbiji, kao i vraćanje ljudi kroz seoski turizam što će omogućiti ostanak kvalitetnog turističkog kadra u Srbiji - kaže pomoćnik ministra turizma i omladine Nemanja Radović.
- Za razvoj ljudskih resursa u hotelskoj industriji izuzetno je važno da formiramo jasnu strategiju. Ona će nastati na osnovu kvalitetnih informacija koje su prikupljene na ovoj radionici - kaže Julija Drumea, specijalista za aktivnosti poslodavaca u Međunarodnoj organizaciji rada.
- Nove veštine i znanja potrebni su i seoskog turizmu. Lepa priroda i ljubaznost više nisu dovoljni, jer gosti imaju nove i drugačije prohteve. Nama je potreban obrazovni sistem koji formira kadrove da odmah rade u turizmu, bez dodatnih obuka na račun zaposlenog ili poslodavca - kaže Nenad Dobrodolac iz Brzeća, čije seosko turističko domaćinstvo Dobrodolac radi već tri decenije.
Izvor: Unija poslodavaca Srbije