Povodom Svetskog dana turizma i apela Svetske turističke organizacije pri Ujedinjenim nacijama (UNWTO) da turizam mora voditi računa o pojedincu, bez obzira na pol, rasu, status ili bilo koju drugu vrstu različitosti, delimo sa vama iskustvo i razmišljanja turističke blogerke Marlin Valje koja je sredinom septembra na Globalnom forumu portala Skift održala prezentaciju na temu turizma i inkluzije ljudi sa invaliditetom.
Nakon što je kao vrlo mala izgubila sluh, jedno od prvih pitanja koje je Marlin sebi postavila bilo je – Kako ću moći da putujem ako ne čujem? Kako ću se kretati aerodromom i komunicirati sa lokalnim stanovništvom na različitim jezicima?
Na njenom blogu Deafinitely Wanderlust, u cilju destigmatizacije ove teme, Vejlova beleži svoja iskustva i zapažanja sa putovanja. Jedan od zaključaka od velike važnosti jeste da je takozvano putovanje za osobe oštećenog sluha (deaf travel) i te kako moguće.
Rešila sam da verujem sebi i ne obraćam pažnju na to šta društvo misli kada je reč o gluvim ljudima i putovanju. Gluva sam i mogu da putujem svetom, rekla je Marlin.
Međutim, turistička industrija po sebi, globalno je dizajnirana za ljude koji nemaju problema sa sluhom niti bilo kojom drugom vrstom invaliditeta. Marlin predlaže da predstavnici turističke industrije treba da obrate više pažnje na gluve osobe i uključe ih u moderne trendove. Jedan od načina na koji je to moguće jeste zapošljavanje gluvih osoba koje bi u turistički važnim lokacijama mogle da pruže pomoć korišćenjem jezika gluvonemih, pitajući posetioce koju vrstu komunikacije preferiraju – pisanu, čitanje s usana, gestikulaciju ili kombinaciju svih ovih tehnika. To bi u velikoj meri unapredilo iskustvo gluvonemih tokom putovanja.
Pandemija dodatno otežava stvar, jer korišćenje maski u zatvorenom prostoru onemogućava čitanje sa usana i facijalne ekspresije. Marlin predlaže korišćenje providnih maski ili alternativnih vidova komunikacije. Takođe, kako bi čitava inicijativa imala veću vidljivost, neophodno je da akteri u turizmu ostvare saradnju sa različitim asocijacijama koje se bave inkluzijom osoba sa invaliditetom.
Osnivač i direktor agencije Accessible Travel Solutions Džon Sejdž, tvrdi da je pristupačnost prilikom putovanja osnovni problem sa kojim se suočavaju osobe sa invaliditetom. Agencija je u maju objavila izveštaj Vodič za inkluzivna i pristupačna putovanja u kojem su četiri teme ključne: razvoj inkluzivnih i pristupačnih sistema, stvaranje sigurnih prostora, dizajniranje i uključivanje relevantnih aktera i povećanje primera dobre prakse inkluzije i pristupačnosti.
Sejdž je takođe istakao da jedan od osnovnih načina uključivanja osoba sa oštećenjem sluha jeste i titlovanje snimaka tokom konferencija i unutar marketinških materijala (spotova).
Od treninga i marketinga, do strateškog razvoja destinacije koji bi u svoje planove uključio osobe sa invaliditetom, uključujući i funkcionisanje javnog prevoza, destinacije mogu pomoći sveukupnoj inkluziji, jer u krajnjoj liniji pristupačnost ne bi trebalo da bude samo stavka na listi, ona je u korenu, ljudsko pravo, rekla je Marlin tokom konferencije.
Originalni tekst je dostupan u celosti na portalu Skift: A Deaf Traveler Opens Up About Making Travel More Accessible
Izvor: https://vtc.rs/