Zlatibor i Radan planina proglašeni područjem od izuzetnog značaja

10. October 2017

Vlada Srbije donela je uredbu kojom su Zlatibor i planina Radan proglašeni Parkom prirode, odnosno, zaštićenim područjem od izuzetnog značaja.

Na području Parka prirode "Zlatibor", kako je predviđeno uredbom, nije dozvoljeno obavljati radove i aktivnosti za koje se u skladu sa zakonom koji se uređuje zaštita prirode utvrdi da mogu oštetiti populacije, zajednice i staništa biljnih i životinjskih vrsta.

Takođe su zabranjeni radovi koji mogu da naruše prirodne procese i ekološku celovitost područja ili značajno nepovoljno utiču na estetska i kulturno istorijska obeležja područja i životnu sredinu.

Park prirode "Zlatibor" obuhvata prostor na teritoriji Čajetine, Užica, Nove Varoši i Priboja.

Prema svojoj geološkoj i biološkoj raznovrsnosti, i planina Radan je oblast koja zaslužuje status reprezentativnog primera na teritoriji Srbije, navodi se u saopštenju.

Uredba omogućava zaštitu šumskih staništa i očuvanje divlje faune, kao i nepokretnih kulturnih dobara.

U sasatavu Parka prirode "Radan" nalazi se najveći i najviši vulkanski kompleks u Srbiji.

Kako prenosi RTS, za Radan planinu na jugu Srbije kažu da je lepotica nerazjašnjenih misterija, koja je stanište 1.263 biljne vrste i 575 životinjskih. U podnožju ove planine smeštena je Prolom banja, a nedaleko i Đavolja varoš.

Za upravljača obe zaštićene oblasti predloženo je Javno preduzeće "Srbijašume".

Izvor: Beta / RTS

Comments (0)

Connected news

Tourism
Restaurira se legendarna kupola Aja Sofije
15. April 2025
Istanbulska Aja Sofija - Velika džamija, jedno je od najveličanstvenijih zdanja u nasleđu...
Tourism
02. April 2025
Sokobanja više od 188 godina leči, podmlađuje, neguje duh i telo i zeleno je Srce...
Tourism
Holanđani ne smanjuju broj letova za Beograd
26. March 2025
Holandska nacionalna avio-kompanija KLM Royal Dutch Airlines će tokom letnjeg reda letenja,...
Tourism
TOS: Tržište Kine jedno od ključnih za srpski turizam
21. March 2025
Turistička organizacija Srbije, u saradnji sa nacionalnom avio-kompanijom Er Srbija, lokalnim...