Sačuvana olupina biće podignuta iz peska i transportovana do Amsterdama gde će se pokriti školjkom u obliku meduze.
Jedne olujne januarske noći 1749. godine, holandski brod kompanije VOC pod nazivom „Amsterdam“ nasukao se na obali Hejstingsa u Lamanšu. Brod dužine četrdeset metara zajedno sa 330 mornara, tesara, vojnika i putnika nije stigao do svog odredišta…
Tokom vekova, olupinu i sav njegov teret progutao je pesak pa se tako „Amsterdam“ trenutno nalazi sedam metara ispod tla. Ali ne zadugo! Naime, od olupine ovog broda uskoro će nastati nesvakidašnja atrakcija u kojoj bi potonula lađa i izgubljeni teret postali stalna postavka u podvodnom muzeju. Posetioci ne samo da bi uživali u pomorskom inženjerstvu pre više od 250 godina već bi pritom mogli da otkriju nešto više o kulturnom nasleđu ovog holandskog grada.
Olupina će biti pokrivena objektom sa brojnim otvorima čime bi biti omogućeno da se uživa u pomorskoj relikviji iz 18. veka.
Tim koji predvodi Jerzy Gawronski, gradski arheolog Amsterdama, zajedno sa kompanijama Mammoet i Deloitte, brodogradilištem VEKA, a uz arhitektonsku viziju biroa ZJA, osmislili su zajedno plan pretvaranja olupine u podvodni muzej, piše Designboom.
Projektom je predviđeno da se olupina podigne s mesta gde leži kao i da se transportuje do Amsterdama gde će se obaviti opsežna arheološka istraživanja. Olupina bi zatim bila pokrivena školjkom konstruisanom na obali koja podseća na meduzu. Ova nadgradnja imaće transparentne zidove čime bi se posetiocima omogućilo razgledanje i istraživanje ove pomorske relikvije iz 18. veka.
Školjka oko olupine
Novi objekat, sjedinjen sa olupinom, ujedno bi bio i istraživački centar i mesto za posetioce. Poseta ovom muzeju bila bi prilično interaktivna, a planirano je i organizovanje događaja radi kontinuiranog prikazivanja novih pronađenih predmeta.
Projektom je predviđeno da se olupina podigne s mesta gde počiva kao i da se transportuje do Amsterdama.
Kombinacija tehnologije i kulturnog nasleđa u ovom kontekstu ima za cilj predstavljanje novije istorije Amsterdama, kao i holandske kolonijalne prošlosti.
Dalji razvoj projekta trebalo bi da se razvija u saradnji sa gradom Amsterdamom, a planirana je i aktivna saradnja sa Hejstingsom, kao bi se kreirala što bolja veza sa prvobitnom lokacijom nasukanog broda.
Izvor: Gradnja