Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom redovno kontroliše kvalitet vode na kupalištima, a rezultati govore da je tokom cele sezone u Crnoj Gori na 97% kupališta voda prvog kvaliteta.
Međunarodno priznanje "Plava zastavica" je ekskluzivno ekološko obeležje koje se godišnje dodeljuje plažama i marinama čiji korisnici žele da se uključe u ovaj program, i koji ispune ukupno 32 obavezujuća kriterijuma. U Crnoj Gori ovo priznanje se dodeljuje od 2003. godine uz pomoć Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom i njihovih partnera.
Čitav tim svetskih i domaćih stručnjaka učestvuje u dodeli ovog prestižnog priznanja, a plaže sa plavom zastavicom moraju posedovati najviši kvalitet usluga, kao što su kvalitet vode, čistoća plaža, sigurnost, servis...
Ovo su plaže sa Plavim zastaviciama u Crnoj Gori za 2017. godinu:
Opština Herceg Novi
- kupalište „Stevuzo“, uvala Dobreč
Opština Tivat
- kupalište „Almara beach“, Oblatno
- kupalište „Plavi Horizont“, Plavi horizont
- kupalište „Kalardovo“, Kalardovo
Opština Budva
- kupalište „Blue Beach“, Jaz
- kupalište „Escallera“, Jaz
- kupalište „S and I beach life“, Jaz
- kupalište „Poseidon“, Jaz
- kupalište „Time out“, Slovenska plaža
- kupalište „Dolcevita“, Bečići
- kupalište „Sveti Toma“, Bečići
- kupalište „Queen of Montenegro“, Bečići
- kupalište „Kamenovo 17A“, Kamenovo
- kupalište „Kamenovo 17B“, Kamenovo
- kupalište „Lučice“ Petrovac
Opština Bar
- kupalište „Centar“, Sutomore
- kupalište „Paradiso“, Utjeha
Opština Ulcinj (7 plaža)
- kupalište „Toni gril“, Velika plaža
- kupalište „Miami“, Velika plaža
- kupalište „Evropa beach“, Velika plaža
- kupalište „Mojito“, Velika plaža
- kupalište „Safari“, Velika plaža
- kupalište „MCM beach“, Velika plaža
- kupalište „Copacabana“, Velika plaža
Pravila o zakupu kupališta
Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom je institucija koja brine o crnogorskoj obali. Upravo je ovo preduzeće imalo intenciju da pokaže način na koji se daju u kratkoročni zakup (na 3 godine) postojeće peščane plaže gde nakon sprovedenog tendrskog postupka zakupci kupališta u skladu sa Pravilnikom o uslovima koje moraju ispunjavati uređenja i izgrađena kuplaišta, održavaju i uređuju ustupljena kupališta.
Na delu obale, gde ne postoji veliki broj prirodnih plaža, Javno preduzeće pretenduje zaključivanju dugoročnih investicionih ugovora na 10, 15, 20 i 30 godina. Ugovorna obaveza svakog investitora je da izgradi plaže, privede ih nameni i održva za potrebe posetilaca.
Od ukupno 395 kupališta definisanih Planom objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra, prema nameni ih je 343 javnih, 40 hotelskih, 7 specijalnih (nudistička/ženska, kupališta namijenjena dečijim odmaralištima i kupališta namenjena banjskim lečilištima) i po prvi put, 5 gradskih kupališta na kojima nema mogućnosti postavljanja plažnog mobilijara. Sva kupališta predviđena planom organizuju se u skladu sa Pravilnikom o uslovima koje moraju ispunjavati uređena i izgrađena kupališta.
Zakupci javnih kupališta, saglasno Pravilniku o uslovima koje moraju ispunjavati uređena i izgrađena kupališta, u obavezi su da oslobode od plažnog mobilijara 50% površine ustupljenog kupališta. Na svakom kupalištu je postavljena tabla sa jasno naznačenim prostorom na kojem gosti mogu besplatno, bez iznajmljivanja plažnog mobilijara, da koriste kupalište.
Na crnogorskoj obali postoje 5 gradskih kupališta i to 2 u Herceg Novom, jedno u Kotoru, dva u Budvi (na Slovenskoj plaži i plaži u Petrovcu), a kojima nije dozvoljeno postavljanje plažnog mobilijara, te gosti mogu slobodno da koriste plažni prostor.