U prepunoj dvorani hotela Sheraton u Zagrebu 4. oktobra održana je Prva konferencija o celogodišnjem turizmu „Može li hrvatski turizam 365?“. Uz brojne regionalne i hrvatske stručnjake i lidere u turizmu aktuelizovana je tema celogodišnjeg turizma u Hrvatskoj i ključnih izazova koje ona nosi.
Visoka sezonalnost turizma i dosezanje infrastrukturnih i drugih maksimuma u letnjim mesecima, te niska turistička zastupljenost u kontinentalnom delu Hrvatske realna je slika hrvatskog turizma, koja zabrinjava tamošnje turističke poslenike.
Kako produžiti sezonu i kako pokrenuti turistički razvoj kontinentalne Hrvatske - bile su glavne teme ove konferencije o kojima su raspravljali vrhunski stručnjaci za turizam iz regije - Christopher Hinteregger i Karin Stephani Niederer iz Austrije, Maria Pap iz Mađarske, Peter Vesenjak i Maja Pak iz Slovenije, Tim Clancy iz Irske i BiH, te brojni lideri hrvatskog turizma - Ivana Budin Arhanić, Kristian Šustar, Nedjeljko Pinezić, Ivana Kolar, Boris Žgomba, Jako Andabak, Joe Bašić, Nenad Nizić, Ronald Korotaj, i drugi. Predstavili su pozitivna iskustva i najbolje regionalne prakse, te izneli svoja viđenja problematike, potencijala i mogućih aktivnosti za dalji razvoj.
Robert Pende, pomoćnik ministra turizma Hrvatske, smatra da da bi celogodišnji turizam doneo brojne prednosti i blagodati, pogotovo u kontinentalnom delu zemlje, označivši da za taj razvoj nedostaje infrastruktura, ali i da bi postojeće smeštajne i druge kapacitete trebalo bolje koristiti. Istaknuo je kako hrvatski turizam može i mora 365, ali je to proces u kom moraju da učestvuju svi, od stanovnika i preduzetnika, do vlasti, na svim nivoima.
Zdravko Počivalšek, ministar ekonomije Slovenije, istakao je da je "turizam lokalna priča koja se prodaje na globalnom tržištu. Ugled turizma kao izvanrednog poslodavca, generatora prihoda, s obzirom na izvoz putovanja, dobrobiti i kvaliteta života, na globalnom nivou se poremetio. 'Overtourism' postaje 'mainstream'. Stoga danas nije dovoljno razmišljati o redizajnu. Potreban je potpuno nov koncept razmišljanja i jasna zajednička vizija. U Sloveniji smo sproveli opsežan proces pripreme nove Strategije održivog rasta slovenačkog turizma do 2021. godine. Potrebna su brojna ulaganja, novi poslovni modeli, restrukturiranje hotelskih firmi na državnom nivou, zelene inovacije i proizvodi s većom dodatnom vrednošću koji će zadovoljiti zahtevnog posetioca koji traži autentično iskustvo - i za to je spreman da plati više.“
Konferenciju je zaključila organizatorka konferencije Ivana Kolar:
- Na kraju ove konferencije jasno se iskristalisalo da postoji želja za celogodišnjim turizmom, ali da je potrebna inicijativa i aktivnost. Ako aktivno radimo mogu se dogoditi promene. Ukupna efikasnost našeg rada mora biti veća. Na nivou države potrebno je napraviti strategiju celogodišnjeg turizma i jaču promociju, te uključiti kontinentalnu Hrvatsku u razvojnu priču turizma. Dobro bi nam došli i podsticaji za nove projekte, edukacija stanovništva, osiguravanje povoljnih finansijskih sredstava iz EU fondova, olakšavanje prepreka i osiguranja nužne infrastrukture - istakla je Kolar.
Hrvatska može da razvije turizam 365 dana godišnje, koristeći neke od iskustava drugih uspešnih zemalja poput Austrije, Slovenije i Mađarske - zaključak je konferencije. No, kako se dodaje, sve je to deo dugoročnog procesa koji nije moguće realizovati preko noći, niti je zadatak samo države. To je zadatak svih u Hrvatskoj, koji ovu zemlju još uvek dele na kontinentalnu i primorsku, po županijama i pojedinim mestima.
- Poenta ove konferencije je povezivanje i saradnja i razmišljanje izvan lokalne zajednice. Hrvatska mora biti jedna destinacija. Pred nama su dva zadatka – produžiti sezonu tamo gde smo dobri i razviti atraktivnu celogodišnju ponudu na kontinentu gde je to moguće. Povežimo naše ciljeve, naše aktivnosti, naše proizvode i doživljaje i, na kraju - naše zajedničke rezultate - poručila je Kolar.