Hotelijeri ukidaju jednokratna kozmetička pakovanja

03. September 2019
Hotelijeri ukidaju jednokratna kozmetička pakovanja

Kako bi smanjio količinu plastičnog otpada lanac hotela Marriott International odlučio je da ukine upotrebu jednokratnih toaletnih bočica šampona, gelova za tuširanje, krema... One će, kako je najavljeno, biti zamenjene velikim zidnim dozatorima. Kako je saopštio ovaj lanac sa sedam hiljada hotela širom sveta, nova pravila stupiće na snagu do kraja 2020. godine. Lanac očekuje da će ove mere smanjiti količinu plastike koju oni odlažu za 30 odsto.

I druge kompanije u turizmu najavile su slične promene. Na primer, kompanija koja je vlasnik Holiday Inn-a, najavila je da će na sličan način eliminisati plastiku koja se svakodnevno odlaže kako bi zaštitili životno okruženje.

Nedavno je, prema pisanju britanskih medija, plastične flašice šampona, regeneratora i kupki iz hotela ukinuo i hotelski lanac „InterContinental”.

Prema njihovim istraživanjima, mala kozmetička pakovanja koja gosti iskoriste ili odnesu sa sobom završe među 250 miliona tona plastičnog otpada godišnje.

U gotovo 850.000 soba na globalnom nivou, hotelijeri u toku godine ostave više od 200 miliona sredstava za higijenu od plastike. Kako ne bi lišili svoje klijente toaletnih potrepština na raspolaganje će im ostavljati veće ambalaže istih.

– Prelazak na pakovanja većih dimenzija u više od 5.600 hotela širom sveta je veliki korak u ispravnom smeru i promena će nam pomoći da smanjimo količinu otpada i uticaj na životnu sredinu – objasnio je direktor ovog hotelskog lanca Kit Bar. Promene bi trebalo da budu uvedene do 2021. godine. InterContinental je u oktobru 2018. najavio da će do kraja 2019. iz svih svojih objekata izbaciti plastične slamčice za jednokratnu upotrebu, što znači da će ih godišnje biti u proseku 50 miliona manje. NJima bi se, prema tvrdnjama hotela, mogla spojiti razdaljina između Njujorka i Tokija.

Gosti jednog od ogranaka ove grupe čak i spavaju na jastucima i prekrivaju se jorganima koji su u potpunosti ispunjeni recikliranim materijalima zbog čega po pojedincu oko 150 plastičnih flaša manje završi na deponiji, prenose britanski mediji.

Inače, hotelijeri širom sveta sve više shvataju da količina plastičnog otpada koju proizvode značajno doprinosi ogromnom ekološkom problemu, i svi su spremni da preduzmu prvi korak – da obećaju da će nešto uraditi povodom toga.

Do sada su hoteli sami sebi postavljali ciljeve i objavljivali ih u saopštenjima za medije, ili su se priključivali nekom većem pokretu, inicijativi, savezu više kompanija. Jasno je da je potrebno da se države uključe i zakonima i pravilnicima regulišu ovo pitanje. Evropska unija od 2021. uvodi zabranu na neke tipove jednokratne plastike (tanjiri, escajg, slamčice i sl.) i to je jedan od prvih konkretnih koraka za eliminisanje plastičnog otpada. Da bi se rešio problem plastičnog otpada, mora biti uspostavljena šira saradnja između hotelijera i država, i definisana odgovornost koju imaju kompanije.

Izvor: Politika

Comments (0)

Connected news

Hospitality
Hotelu Tornik na Zlatiboru priznanje za najbolji hotel u Srbiji
17. December 2024
U Atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu 16. decembra po prvi put održana je svečana dodela...
Hospitality
The Bristol Belgrade: Simbol prestonice blista novim sjajem
27. November 2024
Nakon više od dve i po godine temeljne restauracije, hotel Bristol uskoro ponovo otvara...
Hospitality
Hotel St. Regis Beograd otvorio svoja vrata za prve goste
01. November 2024
Hotel St. Regis Beograd juče je otvorio vrata za prve goste. Ovaj prestižni brend, koji...
Hospitality
„Nišiama Onsen Keiunkan“ – najstariji hotel na svetu
17. October 2024
Japanski rizort „Nišiama Onsen Keiunkan“, japanski rizort u blizini planine...