Domaćim i stranim investitorima koji ulažu u Srbiji od juna je dostupno dodatnih 10 miliona evra za podsticaje u 2018. godini, a Ministarstvo privrede pozvalo je privrednike da se prijave za ostvarivanje tog prava.
Javni poziv za korišćenje podsticaja otvoren je od juna, a novac je namenjen projektima kojima je planirano zapošljavanje do 100 radnika, ali i velikim investicionim projektima od posebnog značaja za Republiku za koje se ne raspisuje javni poziv.
Kada je reč o projektima kojima je predviđeno zapošljavanje do 100 radnika, u Ministarstvu navode da je u 2017. godini potpisano 12 ugovora ukupne vrednosti oko 18 miliona evra. Nivo podsticaja za te projekte, koji će obezbediti između 600 i 700 novih radnih mesta, iznosio je 2.3 miliona evra.
Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović kaže za Tanjug da je ove godine za projekte zapošljavanja do 100 radnika, od ukupno odvojenih 10 miliona evra, namenjeno 4.2 miliona evra i ističe da investitori koji u Srbiji zapošljavaju do 100 radnika dugoročno imaju veliki značaj.
- Treba da se fokusiramo na njih i da im damo šansu da se razvijaju i šire. To će zaista lekovito delovati na budžet, na rast i ekonomska kretanja u Srbiji - kaže Stevanović i navodi da je Srbija najznačajnije rezultate u rastu upravo pokazala u oblasti malih i srednjih preduzeća.
Stevanović je rekao da domaći i strani investitori imaju ista prava i mogućnosti.
Nivo podsticaja će, kako kaže, zavisiti od stepena razvijenosti lokalne samouprave i biće veći za privrednike koji posluju u manje razvijenim sredinama. Da bi se investitor kvalifikovao za korišćenje tih podsticaja, kaže Stevanović, potrebno je da uloži 100.000 evra u poslovanje u lokalnoj samoupravi koja se smatra devastiranom i zaposli 10 novih radnika.
Kako je rekao, maksimalan nivo podsticaja po radnom mestu na koji može da računa investitor u takvim lokalnim samouprava je 7.000 evra. Precizirao je da je u lokalnim samoupravama koje su u prvoj grupi razvijenosti, neoophodno da privrednik investira 500.000 evra, zaposli najmanje 50 novih radnika, i u tom slučaju, maksimalan nivo podsticaja po radnom mestu je 3.000 evra.
Podsticaji su, kaže Stevanović, namenjeni najširem spektru proizvodnih delatnosti, a oblast privrednih delatnosti koje mogu da koriste ovu mogućnost proširena je i na hotelski turizam u banjskim područjima.
Zainteresovani investitori za korišćenje podsticaja treba da pošalju pismo o namerama Ministarstvu privrede koje će dati mišljenje o projektu, kao i iznos sredstava koja bi mogli da dobiju kao podsticaj. Projekti će, precizirao je Stevanović, biti prosleđeni Razvojnoj agenciji Srbije koja će investitorima dodeliti projekt menadžera koji će pratiti projekat, a kada ostvare pravo na podsticaje, kontrolu i nadzor nad celim projektom obavljaće Ministarstvo privrede u saradnji sa RAS.
Poziv za korišćenje tih podsticaja biće obnovljen i u idućoj budžetskoj godini, najavio je državni sekretar i podsetio da se za investitore koji zapošljavaju više od 100 radnika ne objavljuje poseban javni poziv, jer je reč o projektima od posebnog značaja za Srbiju.
Dodaje da će u ovoj godini biti opredeljeno i oko 80 miliona evra za ugovorene obaveze iz prethodnog perioda, odnosno za isplatu tranši onim kompanijama koje su svoje ugovorne obaveze ispunile u ovoj godini i koje ostvaruju pravo na podsticaje.
Izvor: Tanjug