Kako je kavijar postao nadaleko poznat, zašto je i kada bio hrana siromašnih, zbog čega je srpski kavijar bio jedan od najcenjenijih i koji je danas najskuplji kavijar na svetu – samo su neke od zanimljivosti koje se mogu saznati na izložbi "Kavijar" u Galeriji Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu. Autorka ove jedinstvene postavke je Dubravka Vučić, viši kustos ihtiolog.
Iako nas kavijar danas asocira na otmenost i luksuz, ona poručuje da se izložbom ovaj vrhunski delikates približava publici kroz različite aspekte – od kulturološkog i istorijskog preko biološkog i ekonomskog. Posetioci će do 2. decembra imati priliku da se detaljnije upoznaju sa procesom proizvodnje kavijara i važnim pravilima za njegovo konzumiranje.
Pažnju privlači i ekskluzivno za ovu priliku prikazan jedan od poslednjih primeraka morune uhvaćene u Dunavu, kao i jadranske jesetre iz reke Bojane, kritično ugrožene vrste kojih – zbog izlovljavanja upravo zbog kavijara, ali i ukusnog mesa – u rekama danas gotovo da nema. Oba eksponata čuvaju se u ihtiološkoj zbirci Prirodnjačkog muzeja.
Publika ima priliku da sazna i zašto se danas jesetra smatra živim fosilom, koji je njen misteriozni put od Crnog mora do reka radi mrešćenja, kao i da otkrije više o njenoj taksonomiji, biologiji i zaštiti.
Organizaciju izložbe i kataloga omogućilo je Ministarstvo kulture, a pomoć u pripremi pružila je Svetska organizacija za zaštitu prirode WWF i Zavičajni fond biblioteke Centra za kulturu Kladovo.
Izvor: Politika/eKapija