Projekat „EU za Naturu 2000 u Srbiji“ započinje kampanju „Zdrava priroda za zdrav život“ gde će se na vozilima gradskog prevoza naći fotografije prirode Srbije. Кampanja ima za cilj da građanima prikaže neverovatne pejzaže Srbije i da istakne značaj zaštite biodiverziteta i očuvanja prirode.
Izuzetne fotografije prirode koje su deo foto-konkursa „Natura 2000 u kadru“ kružiće dva meseca u Beogradu, Novom Sadu i Nišu u različitim autobusima i trolejbusima. Na primer, linije 16, 95 ili 65 koje kreću iz različitih beogradskih naselja voziće se u pratnji vukova, konja i prelepih pejzaža šuma Nacionalnog parka Tara. U isto vreme, fotografije polufinalista sa foto-konkursa prikazane su na izložbi fotografija u parku Veliki Кalemegdan, Savsko šetalište tokom aprila 2021. godine.
Pandemija КOVID 19 naučila nas je da su dobro očuvani ekosistemi i biodiverzitet presudni za obezbeđivanje dobrog zdravlja naše prirode i ljudi. Dobro očuvani ekosistem i biodiverzitet su presudni da bi se osiguralo dobro zdravlje naše prirode. Srbija ima obilje prirodnih vrednosti, a kroz projekat „EU za Naturu 2000 u Srbiji“ biće unapređena njihova zaštita.
Zaštita prirode je vitalna tema za Srbiju, posebno vezana za primenu Poglavlja 27 kao deo pregovaračkog procesa za pristupanje EU. To poglavlje se bavi zaštitom životne sredine i klimatskim promenama, a deo toga je uspostavljanje mreže Natura 2000 u Srbiji. Ova mreža je ključni instrument za zaštitu biodiverziteta u Evropskoj uniji, uspostavljen sa ciljem da se obezbedi opstanak najvrednijih vrsta i staništa i da ekosistemi Evrope ostanu zdravi i izdržljivi. Delegacija Evropske unije u Srbiji podržava Ministarstvo zaštite životne sredine u procesu transpozicije evropskih direktiva o životnoj sredini u zakonodavstvo Srbije, kroz različite projekte i tehničku pomoć.
Ambasador Sem Fabrici, Šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbije, naveo je: „Zdrava priroda je zdraviji život svake osobe, i zbog toga je svako od nas dužan da zaštiti prirodno stanište i biodiverzitet. Srbija je domaćin mnogih važnih i jedinstvenih ekosistema i biodiverzita. Drago mi je što ovde možemo predstaviti neke od njih i podići svest o zaštiti ovog prirodnog blaga. Da bismo predstavili i sačuvali ove važne ekosisteme, odlučili smo da divlje životinje dovedemo u gradove, kroz objektive nekih talentovanih fotografa iz cele Evrope i Srbije. Zelena agenda je među glavnim prioritetima EU i drago mi je što Srbija priprema svoju Natura 2000 mrežu, koja će građane bolje informisati o staništima i vrstama prisutnim u Srbiji i potrebi da se osigura njihova zaštita. “
Projekat „EU za Naturu 2000 u Srbiji“ usredsređen je na istraživanje i praćenje najvažnijih vrsta i staništa. Srbija je izuzetno bogata u pogledu biodiverziteta, a teritoriju Srbije odlikuje fantastični genetski, specijski i ekosistemski diverzitet, iako je specijski diverzitet još uvek u procesu potpunog istraživanja i dokumentovanja. Do sada je registrovano približno 44.200 vrsta i podvrsta, a ukupan broj taksona procenjuje se na 60.000. Neke vrste su endemi Srbije ili na Balkanu, a pojedine su takođe deo srpske istorije kao što je Ramonda nathaliae, endemska biljna vrsta centralnog Balkana koja se danas smatra simbolom Dana primirja. Zanimljivosti poput ove deo su kvizova koji će biti prikazani u autobusima tokom kampanje, sa idejom da probude znatiželju među putnicima i da istovremeno povećaju znanje o srpskoj prirodi.
Izvor: Bizlife