„April u Beogradu“ i ove godine bio je lepršava uvertira u III prolećni susret menadžera hotelskih domaćinstava – događaj koji je u prostorijama Privredne komore Srbije na Terazijama 15. aprila 2014. godine okupio više od stotinu učesnika iz brojnih hotela širom Srbije, ugledne profesore, dugogodišnje konsultante i predstavnike privrede.
Ovaj eminentni skup otvorila je urednica časopisa „Turisitčki Svet“ Ljiljana Rebronja, podsetivši da redakcija ovog stručnog časopisa i Udruženje za ugostiteljstvo i turizam PKS uspešno organizuju, treću godinu zaredom, Prolećne susrete menadžera hotelskih domaćinstava, čija je ovogodišnja tema bila „Hotelsko domaćinstvo u funkciji unapređenja promocije i prodaje“. U ime Privredne komore Srbije, prisutnima se obratio potpredsednik Zdravko Jelušić, koji je istakao veliku važnost turizma i hotelijerstva za privredu, ali i ugled naše zemlje.
- Srbija ima više od 300 hotelskih domaćinstva od čijeg rada u velikoj meri zavisi kakav će utisak o našoj zemlji steći stranci. To jasno ukazuje koliki je značaj branše i potrebu da se stalno edukuju i usavršavaju menadžeri i zaposleni – kazao je Jelušić, izrazivši očekivanje da će novo ministarstvo, u čijoj nadležnosti bude i turizam, uvažiti zahteve turističke privrede, kako bi se još efikasnije razvijala.
Sa ovom konstatcijom složio se i direktor Departmana za postdiplomske studije i međunarodnu saradnju Univerziteta Singidunum prof. dr Slobodan Unković, koji je predočio da turizam našoj zemlji donosi devizni priliv veći od milijardu dolara, i da ova privredna grana stvori između 5 i 6 procenata bruto domaćeg proizvoda, te kao takva, ima veliki potencijal za razvoj i investiranje.
- Turizam se razvija uprkos ekonomskoj krizi, jedna je od naših najboljih izvoznih delatnosti, i u Srbiji zapošljava oko 80.000 radnika. Turizam i hotelijerstvo su ključne poluge ukupnog društveno-ekonomskog razvoja Srbije i samo kvalitetnom uslugom i ponudom možemo da se borimo za tržište, naglasio je Unković i objasnio da je deficit u turizmu sa 200, 300 miliona dolara sveden na 60 miliona dolara u 2013. godini. Potrebne su, kako je ukazao, stimulativne mere za razvoj turizma koje bi obuhvatile fiskalne olakšice, izmenu Zakona o turizmu, zapošljavanje mladih ljudi u hotelima, ali i podsticaje za ulaganja, jer turistička privreda ima veliki potencijal za rast.
Ovom prilikom, sekretar Udruženja za ugostiteljstvo i turizam PKS Dragana Šabić, predstavila je novoosnovanu Grupaciju „Hoteli Srbije“ pri PKS, u okviru koje je formirana i Sekcija menadžera hotelskog domaćinstva, o kojoj je govorila direktorka beogradskog „Euro Garni Hotela“ i potpredsednica Sekcije Jelena Ševo.
U radnom delu programa, o ulozi hotelskog domaćinstva u unapređenju promocije i prodaje hotela govorio je ugledni konsultant i direktor Agencije HT Radomir Samčević, dok je u svojoj prezentaciji direktorka hotela „Holiday Inn Beograd“ Slavica Bogosavljević istakla da je uspešan hotel – čist hotel. Studenti Visoke hotelijerske škole iz Beograda, predvođeni prof. dr Sašom Mašićem, predstavili su svoje istraživanje koje je pokazalo da online imidž beogradskih hotela na sajtovima poput „TripAdvisor“-a, ima veliki uticaj na kvalitet rada hotelskih domaćinstava.
Da hotelsko domaćinstvo nije samo zaduženo za održavanje higijene, nego je i kreator atmosfere u objektu, teza je prof. dr Ljiljane Kosar sa Visoke hotelijerske škole, koju su, na praktičnom primeru dokazale i Jugoslava Nešić – Heđeši, supervizor Sektora smeštaja u vršačkom hotelu „Srbija“, i domaćica „IN Hotela“ Lidija Marinković. O luksuzu i stilu u prostoru govorila je arhitekta Ivana Banović – Đorđević, dok su dobavljači poznatih međunarodnih brendova, kroz živu prezentaciju, skrenuli pažnju učesnicima da je tanka linija između stila i kiča.
Ekskluzivni gost i zvezda III prolećnog susreta hotelskih domaćinstava bila je Slavica Squire, osnivač i direktor NLP Instituta u Beogradu, koja je na dinamičan i pristupačan način, prisutnima govorila o „nauci ličnog prosperiteta“, istakavši da je ključ za uspeh u bilo kojoj profesiji i oblasti – univerzalan, i da se zasniva na optimizmu, podršci drugih ljudi, jasnim ciljevima i sposobnostima da stresne situacije transformišemo u povoljne prilike.
A turizam je, zajedno sa hotelijerstvom, najbolji primer kako se nepovoljne ekonomske prilike mogu transformisati u povoljne, što je i zaključak ovog skupa, čiji je moto „Možeš – ako veruješ da možeš“.